referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Poznávacie psychické procesy
Dátum pridania: 27.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bifrost
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 388
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Vedomie - ,, bdelý stav mysle“
schopnosť reagovať na vonkajšie a vnútorné podnety. Je v ňom zhrnutie všetkých subjektívnych skúseností. Vnímanie – najjednoduchší poznávací proces, ktorý sa uskutočňuje prostredníctvom zmyslových orgánov ( receptorov). Prah vnímania – intenzita potrebná na vyvolanie vzruchu podnetom.
Zrakové vnemy – vznikajú v zrakových zmyslových orgánoch, ich podnetom sú elektromagnetické zmeny, ktoré vyvolávajú pocit farby. Rozlišujeme kolor, sýtosť a jasnosť. Sluchové vnemy – človek je schopný och rozlišovať od 20-20 000 Hz. Dokážeme ich spoznať tónmi, ktoré vznikajú pri pravidelnom chvení a hrmoty, ktoré vznikajú pri nepravidelnom chvení. Čuchové vnemy – vznikajú pôsobením prchavých látok na čuchové receptory, ktoré sú umiestnené v nosovej sliznici. Chuťové vnemy – pôsobením chemických látok rozpustených v ústach. Chuťové receptory ( jazyk a okraj mäkkého podnebia). Rozoznávame tieto chute: sladká, slaná, kyslá, horká. Hmatové vnemy – vznikajú pôsobením vonkajších predmetov na povrch ľudského tela.
Rozoznávame tri základné vlastnosti vnímania:
1/ celistvosť vnímania – objekt vnímame vždy ako celok .
2/ výberovosť vnímania – ak na nás pôsobí súčasne viacero podnetov, ale my sa sústredíme len na jeden. 3/ významovosť vnímania – každý podnet vnímame ako nositeľa nejakého významu. Pozornosť- sústredenie sa na určitý podnet, alebo jav, ktorý sa tým stáva stredobodom našej psychickej činnosti. Ovplyvňuje ju: zdravotný stav, únava, naša motivácia, očakávania, aktivita podnetu. Pozornosť môže byť zámerná, alebo mimovoľná, zámerná je napr. pri učení a mimovoľná napr. pri písaní. Črty pozornosti – rozsah pozornosti = 6-7 podnetov dokážeme súčasne vnímať
Koncentrácia pozornosti
Stálosť pozornosti
Flexibilita pozornosti = človek je schopný prenášať pozornosť z jedného objektu ma druhý.
Pozornosť je nevyhnutnou podmienkou učenie, myslenia a pamäti. Pamäť - proces prijímania, ukladnia a vybavovania predchádzajúcich zážitkov a skúseností. Pamäť je sluchová a zraková ( fotografická). Podľa objektov sa delí pamäť na : tváre, mená, čísla, orientačná pamäť. Podľa dĺžka sa pamäť delí na ultrakrátku( trvá len niekoľko sekúnd ), krátkodobá ( niekoľko desiatok sekúnd), dlhodobá ( celý život). Pamäť sa ešte dá rpzdeliť na mechanickú a logickú.

Myslenie – je zavŕšením poznávacieho procesu, proces riešenia problémov. Je to najpodstatnejší znak ľudskej psychiky. Psychológia skúma myslenie ako poznávací proces.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.