referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Pondelok, 27. mája 2024
Vývoj neonacizmu a rasistických skinheadov na Slovensku
Dátum pridania: 28.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 371
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
U nás do strednej Európy sa hnutie skinheads začína šíriť koncom 80. rokov a veľký rozmach zažíva po zmene režimov. Vo vtedajšom Československu má veľký vplyv hudobná skupina Orlík, ktorá v krátkej dobe vydala dve dlhohrajúce dosky a spopularizovala kult skinheads medzi mládežou. Ďalšou významnou skupinou, ktorá prispela k masovému rozšíreniu skínov u nás boli Tři sestry a jej líder Daniel Landa.

Po tejto prvej vlne skupín, ktoré vydávali svoje nahrávky vo veľkých nahrávacích spoločnostiach (Monitor-EMI), využívali ich distribučný servis, organizovali veľké, oficiálne koncerty a ich skladby sa hrali aj v rádiách, nastupuje okolo roku 1992-3 druhá vlna skupín. Je pre ňu charakteristický nárast radikálnosti a otvorenosti textov, s čím súvisí aj prechod od veľkých nahrávacích spoločností k menším a ich skladby sa v už v rádiách neobjavujú. V tom čase však už majú pravicoví skinheadi v Československu zapustené pevné korene a množstvo sympatizantov.

Od pokusov organizovať skinheads na báze nacionálneho cítenia s dôrazom na husitskú tradíciu - tzv. kališníctvo, (reprezentované spolkami ako Jednota kalicha a iné) sa v Čechách väčšina skínov v prvej polovici 90tych rokov priklonila na rasistické, fašistické alebo nacionálne-socialistické pozície. Skinheadstvo k nám preniklo skôr z nemeckej časti Európy než z Anglicka, preto je tradične nepolitické a nerasistické poňatie skinheadskej subkultúry v našom regióne skoro neznáme. Na Slovensku paradoxne ako prvé začali s rasizmom koketovať punkové skupiny z niekdajšieho Česko-slovenska. U nás najznámejšia punková skupina začiatku 90. rokov Zóna A bola so svojou skladbou "Cigánsky problém", iniciátorom niekoľkých pogromov proti rómskemu obyvateľstvu hlavne na území hlavného mesta. O tom, že sa táto skladba stala v kruhoch pravicových skínov kultovou, svedčí aj to, že neskôr jej cover-verziu prevzali Juden Mord.

Začína éra novoromantickej skupiny z ČR Oceán (neskôr Shalom), ktorá otvorene sympatizuje s judaizmom a to ako symbolikou, tak aj textami a koncertuje niekoľkokrát aj v Bratislave. Na jej koncerty začínajú postupne chodiť provokovať mladí skinheadi, ktorí jednak vzišli z prostredia tvrdej elektronickej scény (Electronic Body Music) a scestne chápali hudbu, ktorú dovtedy počúvali (Laibach, Front 242) a prví fanúšikovia Krátkeho procesu, ktorý začal aktívne koncertovať s kapelami z ČR. Tie na koncertoch podporujú cieľ slovenských bratov - vytvorenie samostatného slovenského štátu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.