referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Slovenský štát a fašizmus
Dátum pridania: 28.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 547
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Slovenská história je poznačená aj fašistickou minulosťou. Krvavou históriou ktorá sa smutne zapísala do dejín. Napriek tomu sa nájdu takí, ktorí chcú spomínať a oslavovať. Takéto nesprávne vlastenectvo je nebezpečným oslavovaním totalitného systému, ktorý má na svedomí desaťtisíce obetí. Keď hovoríme o slovenskom štáte, nehovoríme o národe, ale o neofašizme.

Sme radi že čítate tento leták. Je krátky, ale jeho obsah Vám môže veľa povedať. Vydávame ho preto, aby sme informovali o faktoch týkajúcich sa 1.Slovenského štátu, ktorý vznikol 14.marca 1939. Že je to dávna minulosť? Týka sa nás však rovnako dnes, lebo hrôzy ktoré táto epizóda dejín znamenala pre desaťtisíce ľudí ožíva aj v súčasnosti.. ...a nachádza dosť takých, ktorí by "rezali a rúbali do krve".

Prečo je treba vedieť čo sa stalo? Pretože sú to naše dejiny a môžeme sa z nich veľa poučiť. Hlavne v tom, že najprv nevinné slová o hrozbe, neskôr tvrdšie vyjadrenia a diskriminácia, končili vývozom vyše 70000 nevinných ľudí do koncentračných táborov. Toto sa nesmie nikdy opakovať! Viete si predstaviť že by Vášho suseda vzali na vyhladovanie do koncentračného tábora s celou rodinou a nikdy by sa už nevrátili? Len preto, že je Žid, čo by ste sa dozvedeli možno až v deň ich odvozu.

Populistické hlasy lákajúce masy na sladkú lož o strachu a nenávisti voči iným, o potrebe obrany proti Rómom, Maďarom, Židom, homosexuálom a iným sú chytľavé a nebezpečné. Mali úspech aj na Slovensku a preto je história Slovenského štátu smutnou a krvavou históriou.

Oslavy vzniku Slovenského štátu sú cynizmom a sú prejavom neofašizmu a zľahčovania ukrutností, ktoré sa udiali. Nechceme spochybňovať okolnosti jeho vzniku, ale jednoznačne musíme odsúdiť praktiky ktoré ho sprevádzali - deportácie Židov do koncentračných táborov, prenasledovanie ľudí s opačným názorom, pôsobenie ako satelit fašistického Nemecka.. Slovenský štát bol totalitný. Neverte tomu, že by Slovensko neexistovalo, nebyť spojenectva s Nemeckom - skôr opak je pravdou. Štáty a národy (napr. Poľsko) prežili aj bez kolaborácie s nacizmom a v prípade želaného víťazstva Hitlera by väčšina Slovákov nesplnila árijské kritériá čistoty a skončili by sme v koncentračných táboroch.

Počas Slovenského štátu bolo deportovaných vyše 70 000 ľudí a prežilo z nich iba pár stoviek! Život každého človeka, ktorý je cenný ako život každého z nás, je dôvodom pre odsúdenie existencie fašistického Slovenska.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.