referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Reč tela
Dátum pridania: 11.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: D.kotatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 457
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 26.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 44m 10s
Pomalé čítanie: 66m 15s
 
Z niektorých výskumov vyplýva, že z obsahu oznámenia je iba sedem percent vyjadrených slovne, 38 percent charakteristikami hlasu a 55 percent rečou tela.
Nie je rozhodujúce, či sú vyššie uvedené čísla úplne presné alebo nie. Podstatné je zistenie, že nezáleží len na tom, čo oznamujete, resp. ešte viac na tom, akým spôsobom to robíte a ako sa pri tom správate. Tento spôsob môže, ale tiež nemusí byť v súlade s obsahom oznámenia. Rozpor medzi obsahom informácie a spôsobom jej interpretácie by mal preto vždy vzbudzovať vašu zvýšenú pozornosť a primäť vás k pokusu o dešifrovanie mimoslovných prejavov hovorcu, ktorý môže dať rečou tela obsahu svojho oznámenia úplne iný význam.
Prvé štyri minúty
Mnohé výskumy potvrdili, že prvý dojem o neznámom človeku sa utvára počas prvých štyroch minút stretnutia. Počas tejto doby vnímate predovšetkým jeho mimoslovné prejavy (výraz tváre, pohyby očí, gestá, mimiku, postoje tela, polohy rúk a nôh a podobne), ktoré si sám veľakrát ani neuvedomuje. Najviac nevyslovených informácií vám poskytuje tvár a oči. Pretože tento proces prebieha prirodzene obojstranne, je užitočné, keď si uvedomíte, ktorými mimoslovnými prejavmi môžete sami vzbudiť negatívne či pozitívne emócie u druhých ľudí.
Pokiaľ sa budete usilovať o to, aby si človek, s ktorým jednáte, o vás vytvoril čo najlepší obraz, nemusíte byť nutne nadanými rečníkmi. Najlepšie urobíte, keď budete v prvom rade pozornými poslucháčmi a budete prispôsobovať svoju reč tomu, s kým hovoríte. Položte si tiež otázku, čo od vás ten druhý v tejto situácii očakáva. Nesnažte sa príliš odlišovať od ostatných ľudí, s ktorými ste v kontakte a mieru svojho sebavedomia prispôsobte úrovni človeka, s ktorým hovoríte. V prípade, že rokujete so skupinou ľudí, úroveň svojho sebavedomia, prispôsobte úrovni sebavedomia vedúceho tejto skupiny.
Obočie hore
Ak budete mať príležitosť pozorovať stretnutie dvoch priateľov, všimnite si, že svoj priateľský vzťah dajú nevedomky najavo vzájomným ľahkým povytiahnutím obočia. Pokiaľ sa stretnú ľudia, ktorých vzťah nie je práve priateľský, tak u nich s najväčšou pravdepodobnosťou k vzájomnému zodvihnutiu obočia nedôjde a skôr sa u nich obmedzí vzájomný zrakový kontakt na minimum. Pokiaľ teda chcete niekomu signalizovať priateľský postoj, nezabudnite letmo zodvihnúť obočie.
Úsmev..
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Reč tela GYM 2.9529 2137 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.