referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Rozpočtová politika
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demomusic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 430
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Pri analýze rozpočtovej politiky budeme vychádzať z toho, že ona je súčasťou finančnej politiky a finančná politika je súčasťou hospodárskej politiky. Preto hospodárska politika do istej miery podmieňuje a usmerňuje finančnú politiku a finančná politika rovnako podmieňuje a usmerňuje rozpočtovú politiku.

1.Hospodárska politika môže sa charakterizovať ako osobitá oblasť hospodárskej praxe, ktorá sa cieľavedome orientuje na ovplyvňovanie priebehu ekonomických procesov tak, aby sa vytvárali podmienky pre dosiahnutie požadovaných zámerov hospodárskej činnosti.

Z hospodárskej politiky vychádza finančná politika a rozpočtová politika, pravda, pri vzájomnej spätnej interakcii. Hlavné úlohy hospodárskej politiky spočívajú predovšetkým v tom, že ona má:
- formulovať ciele ekonomického úsilia a parametre ekonomického pohybu podľa konkrétnej vnútornej a zahraničnej ekonomickej situácie a tiež vnútorných a zahraničných politických podmienok,
- formulovať metódy, akými sa budú realizovať formulované ciele ekonomického úsilia a tiež nástroje, pomocou ktorých sa majú tieto ciele dosiahnuť
- formulovať úlohy subjektom a inštitúciám, resp. podmienky v rámci hospodárskej politiky a ekonomiky
- formulovať vzťahy medzi subjektami v národnom hospodárstve v rámci využívania nástrojov trhovej ekonomiky

Subjektov hospodárskej politiky je viac. Štát (štátne orgány) ako jeden subjekt zasahuje do ekonomických procesov a v určitej miere sa zúčastňuje na ich realizácii. Zároveň v rámci svojho politického programu formuluje tiež základné ekonomické ciele a tiež základné formy a metódy na dosiahnutie týchto cieľov. Ďalšími subjektami sú rôzne vnútorné a tiež medzinárodné podniky, ktoré sa zúčastňujú na ekonomickom pohybe či dianí príslušného štátu.

Hospodárska politika má vytvárať u jednotlivých subjektov záujem na ich ekonomickej činnosti a jej efektívnom priebehu.

2.Finančná politika je súčasťou hospodárskej politiky a vychádza z nej. Zároveň ale finančná politika spätne ovplyvňuje hospodársku politiku. Pôsobenie financií ako objektívnej hodnotovej kategórie tovarovej výroby sa môže prejaviť len prostredníctvom vedomej ľudskej činnosti, čiže prostredníctvom finančnej politiky.

Finančná politika je v úzkom a vzájomnom vzťahu s cenou, mzdovou a sociálnou politikou a spoločne pôsobia a ovplyvňujú v reprodukčnom procese tvorbu, rozdeľovanie a použitie dôchodkov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rozpočtová politika SOŠ 2.9866 615 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.