referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Sobota, 27. novembra 2021
Dospievanie
Dátum pridania: 06.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 846
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Dospievanie

Dospievanie, prechodné obdobie medzi detstvom a dospelosťou, je obdobím najväčších konfliktov s rodičmi i ostatnými ľuďmi reprezentujúcimi autoritu. Príčina je čiastočne fyziologická, pretože dieťa v dôsledku hormonálnej činnosti prežíva nové, často veľmi zmätené pocity. Okrem toho sa pridružujú sociálne a psychické faktory, ku ktorým patrí potreba dieťaťa vybudovať si praktickú aj citovú nezávislosť od svojich rodičov. Veľmi málo rodín sa v tomto období vyhne argumentáciám a nepochopeniu – najmä čo sa týka oblečenia, spôsobu reči či celkového správania dospievajúcich. Ak vtedy rodičia dokážu byť dostatočne prispôsobiví, pričom si udržia aj svoj vplyv, čo sa týka rodinných zásad, potom sa rodinné vzťahy natrvalo upevnia. Problémové správanie väčšiny dospievajúcich možno úspešne „vyliečiť“ len v rodine.

Fajčenie, alkohol a drogy

Väčšina dospievajúcich chce aspoň raz vyskúšať fajčenie cigariet a veľa z nich experimentuje aj s umelými povzbudzovadlami, ako sú napr. alkohol, drogy (vrátane trankvilizérov a heroínu) či výpary prchavých látok (lepidlá alebo čistiace prostriedky). O tom, či sa z týchto experimentov vyvinie zdravotné riziko pre dieťa, rozhoduje veľa faktorov. Jedným z nich je príklad, ktorý dieťaťu dávate sami, ak fajčíte a pravidelne konzumujete alkohol. Ďalším stimulátorom je príklad kamarátov a napokon aj jeho vlastné citové problémy ho môžu priviesť k tomu, že hľadá únik v alkohole a drogách.
Fajčenie cigariet
Aj keď fajčenie počas krátkeho obdobia nepoškodí zdravie vášho dieťaťa, je jedným z najvážnejších rizikových faktorov pre zdravie v dospelom veku. Pretože základ tohto zlozvyku sa najľahšie vytvára v puberte, musia rodičia vyvinúť všetko úsilie na to, aby fajčenie deťom znechutili jednak svojím vlastným príkladom a jednak trpezlivým a častým vysvetľovaním škodlivosti fajčenia už do detstva.
Alkohol
Alkohol je pre mladých ľudí nebezpečný, či už jedno „opitie sa“, t. j. požitie veľkého množstva alkoholu naraz, alebo jeho pravidelná konzumácia. Ak ako rodičia aj sami pijete, je vaše dohováranie dieťaťu v tomto smere absolútne neúčinné. Môžete ho však poučiť, aby alkohol užívalo rozumne, s obmedzením na osobitné príležitosti. Nadmerné pitie alkoholu musíte pred svojím synom či dcérou jasne a kategoricky odsúdiť.
Drogy a rozpúšťadlá
Tento problém najviac znepokojuje rodičov. Poučte vaše dieťa o všetkých nebezpečenstvách užívania drog ešte skôr, ako sa uňho prejaví pokušenie tieto látky vyskúšať.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dospievanie GYM 2.9687 1980 slov
Dospievanie GYM 2.9876 1334 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.