referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Islamský právny systém, pramene, inštitúcie
Dátum pridania: 10.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrejman
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 477
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 16m 20s
Pomalé čítanie: 24m 30s
 
Islamský právny systém

Charakteristika islamského právneho systému
Islamský právny systém patrí historicky k najmladším právnym systémom, napriek tomu je najťažšie adaptabilný modernej spoločnosti, nakoľko je veľmi silne naviazaný na islamské náboženstvo. Silná viazanosť na náboženstvo je základným charakteristickým znakom tohto právneho systému. Navzájom sa v ňom prelínajú normy právne s náboženskými a etickými pravidlami, nemôžeme však hovoriť o ich splývaní, či stotožňovaní. Náboženské normy sa totiž spravidla nespájajú s právnou sankciou, teda hriešnosť (ako následok poručenia náboženských noriem) a právna záväznosť môžu vedľa seba existovať v jednom skutku. (J. Drgonec uvádza ako príklad zmluvu uzavretú v piatok – jej uzatvorenie je síce hriechom, nakoľko piatok je podľa Koránu dňom pracovného pokoja, nemá to však v konečnom dôsledku vplyv na platnosť zmluvy). Druhým charakteristickým znakom islamského práva je právny pluralizmus nakoľko existuje niekoľko právnych škôl, ktoré sa líšia rôznym výkladom islamského práva. Islamské právo sa vnútorne výrazne člení a samotný pojem islamského práva je viac- menej abstrakciou, nakoľko neexistuje všeobecné islamské právo. Napokon k charakteristikám islamského práva patrí, že je prevažne právom osôb – príslušníkov náboženského spoločenstva a nie právom určitého štátu, aj keď sa v prípade štátov, ktoré deklarujú, že šaría je ich štátnym náboženstvom javí ako právo štátu (Sudán) Nakoľko však ide o právny systém, ktorý zo svojej vlastnej povahy pôsobí pre špecificky definované subjekty, uvažujeme o ňom ako o systéme pôsobiacom in personam (V. Knapp). Islamské právo dnes spravidla upravuje už len niektoré otázky osobného štatútu a dedenia. Ako uvádza J Drgonec, vo vývoji tohto právneho systému môžeme rozlíšiť tri rozhodujúce fázy:
obdobie vytvárania a rozkvetu klasického islamského práva
obdobie prenikania cudzích prvkov do islamského práva,
obdobie modernizácie islamského práva.
Islamské náboženstvo, ktorého obsahom je aj islamské božie právo vytvoril prorok Mohamed (570 – 632), ktorému bola zjavená najvyššia vôľa a text tohto zjavenia je obsiahnutý v Koráne, nazývanom aj al- kitáb (kniha).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Tóthová, M.: Právna komparatiskika, veľké právne systémy, UPJŠ 1999, Drgonec, J.: Právne kultúry Ázie a Afriky, Bratislava 1991
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.