referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Komunikológia - Masmédiá
Dátum pridania: 10.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 644
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Diskurzívne média. Na procese komunikácie možno rozlíšiť vždy toto: „vysielač" (mikrofón), „prijímač" (poslucháč), „kanál" (drôty medzi nimi) a na inej rovine „kód" (jazyk, v ktorom sa napríklad telefonuje), „posolstvo" (to, čo sa povie) a „šumy" (čo narúša prenášanie posolstva a v tomto zmysle k tomu pristupuje).
Médiá sú štruktúry (materiálne alebo nemateriálne, technické alebo netechnické), v ktorých fungujú kódy.
Možno rozlíšiť dve veľké triedy médií: takú, v ktorej kodifikované posolstvo prúdi z pamäti vysielača k pamäti prijímača, a takú, v ktorej dochádza k výmene kodifikovaných posolstiev medzi rôznymi pamäťami. Prvú triedu možno nazvať diskurzívnym médiom, druhú dialogickým.
Bezprostredná a sprostredkovaná možnosť odpovedať, a nie možnosť odpovedať a neodpovedať charakterizujú rozdiel medzi dialogickými a diskurzívnymi médiami.
Účelom diskurzívnych (rozbiehajúci; pojmový, deduktívny) médií je prenos informácií z jednej danej pamäti do iných pamätí. Ide o negatívne entropický (miera neurčitosti konečnej pravdepodobnosti schémy) zámer. Po diskurze je suma informácií väčšia, lebo bola podelená.
V dialógu sa vytvárajú informácie, ktoré sa v diskurze rozdelia, takže ich prijímače môžu v budúcich dialógoch vytvoriť nové informácie.
Existujú: (1) médiá, ktorými sa informácie rozdeľujú po stupňoch alebo krokoch a to tak, že každým krokom stúpa počet prijímačov. Možno ich nazvať pyramídovými médiami. (2) Existujú médiá, ktorými sú informácie rozštiepené rozvetvovaním, aby sa tak podelili po častiach. Možno ich nazvať stromovými médiami. (3) Existujú médiá, ktorým sa informácie podelia prijímačom, tvoriacim okolo vysielača polkruh. Možno ich nazvať divadelnými médiami. (4) Existujú médiá, ktorými sa informácie delia po celom okruhu vysielača. Možno ich nazvať amfiteátrovými médiami. Príkladmi pre (1) sú kostol a podnikové organizácie, pre (2) vedecké ústavy a verejné úrady, pre (3) ľudové školy a kiná, pre (4) cirkus a televízia.
Pyramídové médiá majú vysielač na vrchole. Modelom takéhoto systému je rozdeľovanie prúdu od elektrární až po žiarovku. Iným príkladom je katolícka cirkev. Všetkým pyramídovým médiám je spoločný autoritárny charakter, hierarchická organizácia, tradičná a religiózna metóda prenosu a rozdiel medzi magisteriálnou a ministeriálnou funkciou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Flusser, V.: Komunikológia. Bratislava 2002, Flusser, V.: Do universa technických obrazu. Praha 2001, Náuka o spoločnosti, Bratislava, SPN, 2001
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.