referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Základné podoby terorizmu
Dátum pridania: 15.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kleistenes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 896
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Spočiatku sa za typy terorizmu označovali štyri základné oblasti jeho pôsobenia: terorizmus ako forma boja za národnú nezávislosť, terorizmus proti štátu, terorizmus proti medzinárodnému poriadku a štátny terorizmus. Typológia terorizmu sa vzhľadom na veľkú šírku a rozmanitosť jeho prejavov často zužuje na objasňovanie diferenciácie a klasifikácie. Druhy terorizmu sa spravidla vymedzujú na základe jeho vybraných vonkajších prejavov a medzi najčastejšie uvádzané patria: medzinárodný, vnútroštátny (domáci), mestský, vidiecky, náboženský, nacionalistický, kriminálny, podvratný, narkoterorizmus, počítačový, jadrový, extrémistický, sociálny, informačný, psychologický a podobne. Najnovšími druhmi sú bioterorizmus a agroterorizmus – najmä v spojení s možnosťami teroristických útokov v podobe otrávenia ovzdušia, vodných zdrojov, potravín rôznymi biologickými látkami. Medzi teroristické prejavy patria:
 bombový útok
 útok biologickým a chemickým materiálom
 útok rádiologickým materiálom
 vydieranie
 zastrašovanie a vyhrážanie sa
 únos a zadržanie rukojemníkov (únosy dopravných prostriedkov)
 likvidácia dôležitých osôb
 dezinformácia a propaganda
 sabotáže a diverzia
 deštrukcia informačných systémov, elektronických a počítačových systémov
Medzi najčastejšie prejavy teroristických útokov patria bombové útoky, pričom ako výbušnina môžu byť použité bomby odpaľované na diaľku alebo prostriedky, ktoré môžu mať pri určitom použití charakter bomby.

1.1 Postup pri teroristickom útoku:

 výber objektu - súčasne sa vyberá viacero citlivých a atraktívnych cieľov. Po získaní základných údajov a informácií sa nevhodné objekty vylučujú.
 získavanie komplexných informácií o vybratom objekte: plány objektu, zabezpečenie objektu - technické, personálne (počet mužov, výstroj, výzbroj, výcvik), celkový režim v objekte, okolie, prístupové a únikové trasy. Získavanie informácií je stacionárne (terorista "číta" noviny na lavičke pri objekte, resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.