referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Centra súčasného terorizmu
Dátum pridania: 15.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kleistenes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 628
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 25m 30s
Pomalé čítanie: 38m 15s
 
CENTRÁ SÚČASNÉHO TERORIZMU

3.1 Posun centra teroristov

Od druhej polovice 90-tych rokov sa zásobáreň extrémistov posunula z Blízkeho Východu do Ázie. Konkrétne z Libanonu do Afganistanu. Moslimská krajina vychovala dve generácie teroristov. Prvá s pomocou USA a západnej Európy bojovala so sovietskou okupáciou, druhá sa zúčastňuje na útokoch v Bosne, Kosove, Čečensku, Kašmíre a na iných nábožensky založených kampaniach. Títo bojovníci majú zväčša arabsky a moslimsko-ázijský pôvod.


3.2 Sponzorstvo extrémizmu

So súčasným terorizmom súvisí aj téma týkajúca sa krajín podporujúcich terorizmus. Podpora terorizmu má viacero podôb. Predovšetkým ide o finančnú a materiálnu pomoc. Pomoc však môže súvisieť aj s politickými a mediálnymi otázkami.

S pojmom štáty podporujúce terorizmus pracuje najmä americká administratíva Patterns of Global Terrorism, ktorá registruje v posledných rokoch pokles štátov podporujúcich terorizmus hlavne preto, že proti podporujúcim štátom sú vyvíjané rôzne formy ekonomického, politického a niekedy aj vojenského nátlaku. Od roku 1996 sú medzi štáty podporujúce terorizmus zaradené. Severná Kórea, Kuba, Líbya, Irán, Irak, Sýria a Sudán. Afganistan síce formálne chýba, ale je to preto, že Washington neuznáva vládu Talibanu za legitímnu. Severná Kórea nebola od roku 1987 priamo zapojená so žiadnym aktom medzinárodného terorizmu a v roku 2000 sa oficiálne pripojila k medzinárodným zmluvám o boji proti terorizmu. Nevydala však členov Japonskej červenej armády, ktorí v roku 1970 uniesli japonskú lietadlo. Kuba už aj vzhľadom na ťažkú hospodársku situáciu nie je schopná poskytovať pomoc teroristickým organizáciám, ale vytýka sa jej, že s nimi udržiava kontakty, pričom poskytla azyl viacerým teroristom ETA, Národnej oslobodzovacej armády (Kolumbia) a Vlasteneckému frontu Miguela Rodrigeza (Chile). Za najväčšieho " teroristického sponzora" sa považuje Irán, ktorý priamo podporuje viacero fundamentalistických teroristických organizácií, najmä Hizballáh. Sudán poskytoval útočisko viacerým teroristom, ktorých nakoniec zo svojho územia pod medzinárodným tlakom vypovedal alebo ich nechal zatknúť. Je známe, že Venezuela podporuje Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) či Tadžikistan islamské hnutie v Uzbekistane. Podobne India podporuje niekoľko extrémistických hnutí v Pakistane. Ani jedna z týchto krajín však nie je na americkom zozname.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.