referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Boj s terorizmom, protiteroristické organizácie
Dátum pridania: 15.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kleistenes
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 609
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
BOJ PROTI TERORIZMU

Boj proti terorizmu sa v aréne medzivojnového sveta začal po atentáte na juhoslovanského kráľa. Prvá medzinárodná konvencia upravujúca otázky terorizmu bola prijatá na pôde Spoločnosti národov (predchodkyne OSN) v roku 1937. Riešila vydávanie teroristov a ich potrestanie.

Boj s terorizmom sa uskutočňuje v troch základných oblastiach:
 právna úprava - klasifikácia jednotlivých podôb terorizmu ako trestnej činnosti, stanovenie trestov za prípravu a uskutočnenie teroristických akcií, prijímanie ďalších právnych noriem na štátnej či medzinárodnej úrovni, ktoré majú sťažiť, obmedziť a potlačiť pôsobenie terorizmu
 používanie ozbrojených a iných represívnych orgánov štátnej moci pri reakcii na konkrétne prejavy, výsledky a dôsledky terorizmu- patrí sem najmä činnosť polície a spravodajských služieb, nasadzovanie armády do veľkých protiteroristických operácií
 prevencia terorizmu - môže mať užší rozsah, spočívajúci v právnych krokoch spojených s policajnými, prípadne spravodajskými opatreniami, ktoré majú rôznym spôsobom legálne zabrániť potencionálnemu terorizmu. Môže mať aj širší rozsah, spojený predovšetkým s politickými a sociálno-ekonomickými opatreniami, ktoré reagujú na zdroje, príčiny a podmienky terorizmu a smerujú k obmedzeniu, oslabeniu a odstráneniu ich pôsobenia.

Boj s terorizmom sa označuje aj ako protiterorizmus. Stretávame sa však aj s pomenovaniami antiterorizmus, protiteroristická politika, vojna s terorizmom atď. Jednou zo základných zásad boja s terorizmom je neustupovať požiadavkám teroristov. Spočiatku boj s terorizmom spočíval predovšetkým v reakcii silových zložiek štátnych orgánov na prejavy a dôsledky terorizmu. Ukázalo sa však, že moc, represie a násilie nie sú vždy dostatočne schopné teroristov zastrašiť či odradiť od ich činov. Prvú líniu v boji s terorizmom tvorili od začiatku policajti. S rozvojom terorizmu sa do popredia dostávalo vytváranie špeciálnych jednotiek, ktoré sú schopné v prípade potreby rýchlo a účinne zasiahnuť v protiteroristických akciách. Prvoradý záujem o vytvorenie jednotného systému celosvetového charakteru v boji s terorizmom má USA. Postupne sa k nemu pridávajú ďalšie štáty. Dosiaľ najväčšiu koordinovanú medzinárodnú silu v boji s terorizmom predstavuje protiteroristická koalícia, ktorá vznikla po septembri 2001. Čiastkové problémy spojené s podstatou teroristických útokov rieši medzinárodné spoločenstvo krajín už od 60-tych rokov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.