referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Utorok, 21. septembra 2021
Európska únia – štrukturálne fondy
Dátum pridania: 16.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Vláda SR 12. 3. 2003 schválila Národný rozvojový plán, ktorého vypracovanie bolo jednou zo základných podmienok pre získanie finančných prostriedkov z EÚ. Povstupovými príjmami štátneho rozpočtu SR budú po vstupe do EÚ príjmy zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu.

Kohézny fond (Cohesion fund)

Kohézny fond bol založený ako zvláštny fond solidarity v roku 1993 na pomoc štyrom málo prosperujúcim členským štátom: Grécku, Portugalsku, Írsku a Španielsku. Kohézny fond nie je zaradený medzi štrukturálne fondy. Hlavný rozdiel medzi Kohéznym fondom a štrukturálnymi fondmi je ten, že základnou bunkou Kohézneho fondu je štát, nie regióny, ku ktorým je smerovaná finančná pomoc. Krajiny, oprávnené čerpať z tohto fondu, musia mať HDP na obyvateľa nižší ako 90 % priemeru EÚ. Kohézny fond financuje projekty v oblasti životného prostredia a dopravnej infraštruktúry s investičným nákladom nad 10 mil. euro.

Európsky fond regionálneho rozvoja (European Regional Development Fund – ERDF)

Je to hlavný štrukturálny fond, prostredníctvom ktorého sa poskytuje pomoc zaostávajúcim regiónom EÚ (regióny s HDP nižším ako 75 % priemeru EÚ).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Slovensko na ceste do zjednotenej Európy, Regionálna politika Európskej únie, Slovensko na ceste do zjednotenej Európy - Kapitoly a súvislosti
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.