referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Trest smrti vo svete a na Slovensku po r. 1918
Dátum pridania: 15.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: karmen
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 048
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 20m 10s
Pomalé čítanie: 30m 15s
 
Podľa stavu k 15. januáru 1998 je na svete iba 59 krajín, ktoré úplne, teda fakticky aj právne, odstránili trest smrti zo svojich právnych úprav pre všetky trestné činy. Ide o tieto štáty a zvrchované územia: Andorra, Angola, Austrália, Belgicko, Cape Verde, Česká republika, Dánsko, Dominikánska republika, Ekvádor, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Guinea - Bissau, Haiti, Holandsko, Honduras, Chorvátsko, Írsko, Kambodža, Kiribati, Kolumbia, Kostarika, Lichtenštajnsko, Luxembursko, Macedónia, Maďarsko, Marshallove ostrovy, Maurítius, Mikronézia, Moldava, Monako, Mozambik, Nemecko, Namíbia, Nikaragua, Nórsko, Nový Zéland, Palau, Panama, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Marino, Slovenská republika, Slovinsko, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Šalamúnove ostrovy, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Tuvalu, Uruguaj, Vanuatu, Vatikán, Venezuela.

Zrušenie trestu smrti v niektorých z týchto krajín sa datuje až do 19. storočia (San Marino zrušilo trest smrti v roku 1865, hoci k poslednej poprave došlo ešte v roku 1468), avšak väčšina z nich definitívne odstránila najvyšší trest až po II. svetovej vojne pod tlakom nového chápania a hodnotenia významu ľudského života. Poslednými krajinami, ktoré zrušili trest smrti pre všetky trestné činy, boli v roku 1990 Andorra, Česko - Slovensko, Írsko, Maďarsko, Namíbia, Nový Zéland, Rumunsko a Mozambik. V roku 1992 bol takto trest smrti zrušený v Angole a Švajčiarsku, v roku 1993 v Grécku a v Guinea - Bissau, v roku 1994 v Taliansku, v roku 1995 na Mauríciu, v Moldave a Španielsku, v roku 1996 v Belgicku a v roku 1997 v Gruzínsku a Poľsku.

Druhú skupinu tvorí 15 krajín, ktoré trest smrti zrušili iba pre trestné činy spáchané v čase mieru: Argentína, Brazília, Cyprus, Fidži, Izrael, Juhoafrická republika, Kanada, Malta, Mexiko, Nepál, Paraguaj, Papua -Nová Guinea, Peru, Salvádor, Seychelské ostrovy.

Pre väčšinu týchto krajín obidvoch skupín je charakteristické, že trest smrti neukladali a najmä navykonávali už dlhšiu dobu pred samotným právnym zakotvením zrušenia trestu smrti. Napr. v Lichtenštajnsku bola posledná poprava vykonaná v roku 1785, avšak k formálnemu zrušeniu trestu smrti došlo až v roku 1978.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Foucault Michel - Dozerať a trestať, Fico Róbert - Trest smrti, Císařová Dagmar a Čížková Jana - Občan v trestním řízení, Chovancová Jarmila - Liberalistické koncepcie spravodlivosti 20. storočia, Utitz Bedřich - Neuzavřená kapitola (Politické procesy padesátých let), Kresák Peter - Občan a demokracia, Doc. JUDr. Palúš Igor, CSc. - Štátne právo vybraných európskych štátov a USA, Beňa Jozef - Dokumenty k moderným dejinám štátu a práva krajín strednej a východnej Európy
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.