referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Závislosť na mobilnom telefóne
Dátum pridania: 11.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: helena6
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 513
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.85 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
SMS – Krátke Textové Správy
Táto služba umožňuje používateľovi mobilného telefónu GSM posielať a prijímať odkaz formou krátkej textovej správy s dĺžkou až 160 znakov. Odosielateľ si sám nadefinuje, v akom jazyku bude jeho odkaz prenášaný. Odosielanie krátkych textových správ umožňuje posielanie správ v maximálnej dĺžke 160 znakov na ktorýkoľvek iný mobilný telefón v sieti GSM, ktorá podporuje túto službu. Táto správa sa po prijatí druhou stranou zobrazí na displeji telefónu. Krátku textovú správu (GSM telegram) jem možné napísať priamo z klávesnice mobilného telefónu.

Prehnané písanie SMS môže byt znakom závislosti
Píšete priveľa textových správ? Mohli by ste potrebovať odbornú pomoc, tvrdí jedna z najznámejších psychiatrických kliník Británie, podľa ktorej čoraz viac ľudí prepadá tzv. technologickým závislostiam, keď trávia dlhé hodiny písaním na mobilnom telefóne alebo "surfovaním" po internete. Nastal obrovský nárast závislostí súvisiacich so správaním, vrátanie nadmerného písania SMS, povedala hovorkyňa kliniky Priory Clinic, ktorá ročne lieči 6000 pacientov s rôznymi problémami od hazardných hier, porúch v stravovaní po drogovú závislosť. Podľa vedúceho oddelenia kliniky pre závislosti trávia viacerí pacienti až sedem hodín denne písaním krátkych textových správ. "Máme situácie, keď niektorí ľudia hľadia zvysoka na alkoholikov a závislých na kokaíne, no potom strávia päť hodín v internetovej diskusnej miestnosti," povedal Dr. Mark Collins pre noviny Sunday Telegraph. Mobily a rakovina.

Tak ako to vlastne je?
Mobilné telefóny škodia. Spôsobujú rakovinu, nespavosť, bolesti hlavy a iné ochorenia. To sú priam katastrofálne výsledky najnovších štúdií.. Tím anglických vedcov, ktorí sa už niekoľko rokov venovali pozorovaniu mobilných telefónov a ich vplyvu na zdravie človeka došli k záveru, že mobilné telefóny môžu nepriamo ohroziť zdravie svojho užívateľa. Mobilné telefóny podľa odborníkov z Onkologického centra v Bristole v Anglicku môžu mať za následok urýchlenie tvorby rakovinových nádorov. V celej štúdii sa však neuvádza, že spôsobujú samotný vznik, ale vždy sa im prikladá len význam urýchľovača v prípade ak osoba má pravdepodobnosť vzniku rakoviny. Dr. Alan Preece dokazuje, že používaním mobilných telefónov dochádza v ľudskom organizme ku niektorým neobvyklým chemickým procesom, ktoré môžu mať za následok vznik spomínanej choroby.

Tento záver pri tom vzišiel zo šesť na sebe nezávislých štúdií a vedeckí pracovníci vyhlásili, že teraz je viac ako na sto percent isté, že mobilné telefóny sú pre náš organizmus nebezpečné. Podľa nich nie je možné už túto teóriu poprieť a ľudia by si mali uvedomiť vážnosť rizika, ktoré im hrozí používaním svojho telefónu. Nábeh na vznik rakoviny nespôsobujú telefóny, ale môžu byť dobrým faktorom, pomocou ktorého rakovina v tele človeka prepukne. Stúpajúcou teplotou ľudského tela sa vylučujú aj stresové hormóny a okrem toho je možné dokázať škodlivosť telefónov aj na iných príkladoch. Švédske a švajčiarske výskumy zasa poukazujú na to, že mobilné telefóny spôsobujú poruchy spánku a časté bolesti hlavy. Zdá sa, že debata okolo vplyvu mobilných telefónov na naše zdravie sa tak skoro neskončí, pretože sledovanie vplyvu elektromagnetického žiarenia mobilných telefónov na organizmus si vyžiada možno ešte niekoľko desiatok rokov. O tom svedčí aj mierne optimistickejšia štúdia dvoch švédskych profesorov Lennarta Hardella a Kjella Hanssona Milda, ktorí počas niekoľko ročného pozorovania prišli k záveru, že človek, ktorý používa telefón desať rokov a viac má až o 26 percent väčšie riziko vzniku rakoviny.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.