referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Utorok, 21. septembra 2021
Ako slávia Vianoce vo svete ?
Dátum pridania: 14.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
DÁNSKE ŽARTOVNÉ DARČKY. Vianoce v Dánsku (jul Esperanto) sa spájajú predovšetkým s darčekmi, ktoré sa kupujú niekoľko mesiacov vopred. Musia byť vtipné a poukazovať na cnosť, resp. neresť obdarovaného. No a v žiadnom prípade sa nesmú prezradiť. Drobné darčeky sa vešajú na vianočný stromček, ktorým je zvyčajne smrek. Čo sa týka štedrovečernej hostiny, tá je v tejto krajine skutočne pestrá. Bohato prestreté stoly sa prehýbajú pod všakovakými dobrotami. Servíruje sa husacia, kačacia alebo bravčová pečienka s červenou kapustou, teplá šunka, treska s reďkvičkou a horúca ryža poliata studeným mliekom, pivný a pšeničný chlieb a ako dezert sladký ryžový nákyp s mandľami.
ŠTEDRÝ VEČER V SAUNE. K Vianociam vo Fínsku (joulu), a vlastne vo všetkých severských krajinách neodmysliteľne patrí tuhá zima, poriadna perina bielunkého snehu a nekonečný ľad. Štedrý večer začínajú Fíni pre Stredoeurópana dosť netradične - saunou. Po takomto osviežení rodina zasadne k slávnostnému stolu.
SVIATOČNÁ VEČERA V REŠTAURÁCII. Vianoce v Belgicku nie sú takým dôležitým sviatkom ako inde v Európe. Štedrý deň je totiž pracovným dňom. Po návrate z práce si Belgičania zvyknú zájsť na večeru do reštaurácie alebo Štedrý večer strávia doma s priateľmi. Darčeky, ktorými sú väčšinou drobnosti, sa rozbaľujú až na druhý deň ráno. Skutočným sviatkom je až 25. december. Vtedy sa rodiny schá-dzajú pri slávnostnej večeri.
VIANOCE NA PLÁŽI. V krajine klokanov si deti počas Vianoc užívajú letné prázdniny. Preto niet divu, že Mikuláš rozdáva darčeky priamo na pláži. Vianočná hostina je väčšinou piknikom v prírode s neodmysliteľnými farebnými balónikmi. Tradičným jedlom je morka, šunka a bravčovina, ale konzumujú sa aj studené misy, ovocie a zeleninové šaláty. Ako dezert sa podávajú veľmi sladké torty alebo múčnik, ktorý sa zachoval z čias anglickej koloniálnej nadvlády, teplý slivkový puding.
JAPONSKÝ MIKULÁŠ – HOTEIOSHO. Napriek tomu, že v Japonsku je veľmi málo kresťanov, počas sviatkov si ozdobujú obchody a domy vianočnými dekoráciami. Darčeky nosí Hoteiosho, ktorý je podobný Mikulášovi. Najdôležitejším sviatkom v japonskom kalendári je ale Oshugatsu - Nový rok, ktorý sa začína 1. januára a trvá sedem dní. Servírujú sa tradičné novoročné jedlá ako napr. Omochi - ryžový koláč alebo Osechiryori.
PESTROFAREBNÉ PONOŽKY A SLIVKOVÝ PUDING. Vianoce sa v Anglicku začínajú na Mikuláša, teda 6. decembra a vrcholia 25. decembra ráno. Deti aj dospelí si rozbaľujú darčeky, ktoré im v noci do pripravených pestrofarebných ponožiek nadelil Santa Claus. Iba tie najväčšie darčeky sú položené tak ako v iných krajinách pod vianočným stromčekom. Rodina sa potom zíde pri slávnostnej tabuli, kde nesmie chýbať morka plnená jablkami a slivkami, tradičný slivkový puding a vaječný koňak. Poobede o 15-tej hodine si celá krajina vypočuje príhovor kráľovnej Alžbety
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.