referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Ako si bude žiť "euroslovák"?
Dátum pridania: 06.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wiwa89
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 429
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Už onedlho sa staneme občanmi EÚ. Náš život by o nemalo zmeniť zo dna na deň. Životná úroveň by sa však mala predsa len zvyšovať. Aj keď bude trvať 15 až 20 rokov, kým budeme na úrovni iných krajín EÚ. Na čo sa máme tešiť a čo bude trpkým ovocím nášho členstva v Únii?

PLUSY:
Štúdium v zahraničí: Študovať bude možné na ktorejkoľvek univerzite v krajinách EÚ. Pre študentov budú rovnaké podmienky.
Raj pre odborníkov: Tešiť sa môžu najmä kvalifikovaný zamestnanci. Tí budú mať totiž väčšiu šancu pracovať v zahraničí, a to za značne vyšší plat.
Väčší trh: Ak budú naši podnikatelia schopní udržať krok s novou konkurenciou, ktorá k nám zavíta z iných krajín EÚ, budú mať možnosť presadiť sa na trhu so 450 miliónmi obyvateľov.
Spotrebný tovar: Ceny spotrebného tovaru by nemali výrazne stúpať. Už dnes sú totiž vysoké.
Cestovanie: Pri cestovaní do susedných krajín nám bude stačiť občiansky preukaz. V roku 2006 by malo byť Slovensko zaradené do Schengenskej dohody a potom budeme môcť cestovať do všetkých krajín EÚ bez pasu. Teda konečne budeme mať aj „vlastné“ more.
Bývanie: Budeme sa môcť slobodne rozhodnúť, v ktorej krajine EÚ chceme bývať.
Lacnejšie byty: Ceny starších bytov v menej obľúbených mestských častiach, ako je napr. Petržalka, by mali klesnúť. Vyhľadávané budú hlavne byty v centre väčších miest.
Lepšie zdravotníctvo: Úroveň nášho zdravotníctva by mala zvýšiť tlak zo strany EÚ na zlepšenie medicínskych služieb.
Služby: Vstupom do EÚ budú mať možnosť nielen naši podnikatelia podnikať na zahraničnom trhu, ale očakáva sa, že zahraničný podnikatelia prídu na Slovensko. Tým by sa mal zvýšiť nielen výber, ale i kvalita poskytovaných služieb.

MÍNUSY:
Odlev mozgov: Budem strácať vysokokvalifikovaných pracovníkov. Budú si hľadať lepšie platené miesta v EÚ.
Životné prostredie: Rovnako bude treba vynaložiť vysoké náklady na splatenie noriem, ktoré sa týkajú životného prostredia.
Vyššie ceny cigariet: Postupne dôjde k zdraženiu cigariet a tabakových výrobkov.
Drahé zdravotníctvo: Požiadavky EÚ na poskytované medicínske služby sú veľmi prísne. Bude nás to stáť veľa peňazí.
Víza: Nastane zmena i vo vízovej povinnosti. Nie je možné, aby sme mali bezvízový styk s krajinami, s ktorými má EÚ styk vízový- napr. Kuba.
Krach podnikateľov: Príchodom podnikateľov z krajín EÚ budú mať menší slovenský podnikatelia problém udržať sa na trhu. Mnohí skrachujú.
Uchádzanie sa o prácu: Pri uchádzaní sa o zamestnanie sa budú Slovákom uznávať doklady o vzdelaní iba pri povolaniach zdravotná sestra, pôrodná asistentka, všeobecný, zubný a veterinárny lekár, ako aj pri povolaniach právnik a architekt.
Drahšie autá: Ceny nových áut by mali i u nás stúpnuť. Nemali by sa totiž v jednotlivých krajinách EÚ líšiť o viac ako o sedem percent.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.