referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Mayovia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 324
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Žili v strednej Amerike. Najväčší rozkvet v r. 250-900 po Kristovi.
Ríša Mayov sa skladala z kráľovstiev a v každom vládol božský kráľ. Kráľovstvá mali svoje hlavné mestá, odkiaľ sa spravovali mestečká. dedinky a poľnohospodárske usadlosti v okolí. Roľníci pestovali kukuricu, strukoviny. tekvicu. chytali zajace, leguány a jelene. Králi dávali zdobiť mestá prekrásnymi stélami a chrámami, ktoré pokrývali rezby a mal1Jy. aby urobíli dojem na podd8llých a panovníkov okolitých kráľovstiev. Mali poznatky z astronómie a matematiky. Mali dômyselný kalendár a sp6sob počítania. poznali znakové písmo tzv. piktogramy.

MESTÁ
Boli rozsiahlymi komplexmi viacposchodových budov. pyramíd s chrámami na vrchole. loptovými ihriskami sústredenými okolo hlavného námestia. Vybudovať takéto mestá znamenalo drinu - nepoznali kovové nástroje. Pri stavbe používali obsidián - vyvretú horninu z okolitých sopiek, pomocou ktorej tvarovali a vyrezávali vápencové kvádre. Umelci používali na zdobenie kameňa prírodné červené farbivo. Medzi významné mestá patrili: Yaxchilán, El Miradol, Mayapán, Cobá, Cbichén Itzá, kráľovské mestá boli: Tihal, Patenque a Copán.

MERANIE ČASU
Mali veľké astronomické vedomosti a pri zostavovaní slnečného kalendára využívali pozorovanie oblohy. Ich slnečný kalendár: bol obdivuhodne presný. Solárny rok mal 365 dní rozdelených na 18 mesiacov po 20 dní plus 5 nešťastných dni na konci. Existoval aj iný kalendár pre náboženské účely,
pozostával z 260 dní. Tento kalendár vedeli rozlúštiť iba kňazi a ľudia sa s nimi radi1i pred každou dôležitou udalosťou. Na pestovanie plodín používali systém zmiešaných poli.

ZAUJÍMAVOSTI
Archeológovia našli pohrebisko Mayských vládcov v stupňovitej pyramíde v Copáne. Jaguár bol symbolom moci. Ženy si prepichovali jazyk motúzom s pripevnenými tŕňmi. Krv predstavovala vzácnu obeť bohom. Ženy tkali bavlnu v ráme, ktorý sa dal prenášať z miesta na miesto. Obchodovalo sa so soľou, morskými mäkkýšmi napr. lastúrami. Hrávali loptovú hru s loptou z kaučuku, ktorej sa mohli zúčastňovať len muži.

VLÁDCOVIA
Mestským štátom vládli dedičné dynastie kráľov, ktorý boli zobrazovaní v spojení s bohmi. Na čele bola šľachta, kňazi a bojovníci, zatiaľ čo väčšina obyvateľov tvorili remeselníci a roľníci.

Použitá literatúra:
Obrázkový atlas starých civilizácii a Zaniknuté svety.
 
Podobné referáty
Mayovia SOŠ 2.9660 502 slov
Mayovia GYM 2.9575 1120 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.