referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Ústava
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aLiEn3p
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 868
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Začiatok ústavy tvorí preambula, ktorá v sebe zahrňuje pôsobnosť ústavy, čiže hovorí o tom, na akú skupinu ľudí sa ústava vzťahuje. „My, národ slovenský ...“, to je začiatok tejto preambuly a podľa mňa nezahrňuje všetkých obyvateľov Slovenska, ktorí sa s ústavou stotožňujú. Aj ľudia z národnostných menšín žijúci na Slovensku musia, teda by aspoň mali súhlasiť s ústavou. Každá z deviatich hláv ústavy pojednáva o istej časti práv a slobôd. Prvá hlava ústavy pojednáva o základných ustanoveniach akými sú zvrchovanosť nášho štátu, podiel občanov na moci. Druhá hlava stanovuje základné práva a slobody, napríklad o treste smrti ale aj o slobodnom rozhodnutí o svojej národnosti či o slobode slova a zákaze cenzúry. Táto hlava má až 8 oddielov, z ktorých sa každý venuje inej časti základných práv a slobôd. Tretia hlava ústavy má dva oddiely a definuje hospodárstvo SR a úlohu Najvyššieho kontrolného úradu. Štvrtá hlava ústavy pojednáva o územnej samospráve na našom území. Definuje obec ako základ územnej samosprávy a jej ďalšie orgány. Na prvý pohľad ústava pôsobí dojmom, že sa v nej myslí na všetko, možno to aj tak v skutočnosti je. Ale zaujal ma článok 7 prvej hlavy ústavy, prvého oddielu:
Slovenská republika môže na základe slobodného rozhodnutia vstúpiť do štátneho zväzku s inými štátmi. Právo vystúpenia z tohto zväzku nemožno obmedziť. O vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom s následným referendom.
Mne ako laikovi je hneď zrejmé, že sa najskôr prijme určité politické rozhodnutie o zväzku s iným štátom a až potom sa dá o tom vedieť občanom, ktorí môžu vyjadriť svoj názor v referende. Možno mi to pomaly dochádza alebo mi niečo ušlo, ale podľa mňa tu niečo chýba. Ale okrem tohto sa mi zdá prvá hlava ústavy celkom jasná a zreteľná, všetko je v nej písané jednoznačne.
Druhá hlava ústavy, Druhý oddiel - základné ľudské práva a slobody, článok 15:
(1) Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením.
(2) Nikto nesmie byť pozbavený života.
(3) Trest smrti sa nepripúšťa.
(4) Podľa tohto článku nie je porušením práv, ak bol niekto pozbavený života v súvislosti s konaním, ktoré podľa zákona nie je trestné.
Táto časť ústavy mi tiež nebola jasná. Je to asi tým, že ústava je písaná právnickými termínmi a pre obyčajných ľudí je tak trochu ťažšie pochopiteľná.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Ústava SOŠ 2.9887 329 slov
Ustava SOŠ 2.9386 1230 slov
Ústava SOŠ 2.9895 4518 slov
Ústava 2.9441 3191 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.