referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Globalizácia vs. Nacionalizmus
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Butter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 10 210
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 42.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 70m 10s
Pomalé čítanie: 105m 15s
 
Úvod

„Globalizácia je fakt, nie otázka politickej voľby“

Bill Clinton

Globalizáciu môžeme považovať za jav, ktorý sa bezprostredne dotýka každého z nás. Je to proces, ktorý už bol nezvratne zahájený a preto je nutné ju prijať ako fakt aj so všetkými novinkami aj problémami, ktoré so sebou prináša. Na druhej strane proti globalizácii tu stojí nacionalizmus. Jeho snahou je oslabiť vplyv globalizačných a internacionalizačných trendov a uchovať špecifiká samostatných národov, ktoré sa vytvárali počas mnoho rokov. Náš projekt sa zaoberá práve globalizáciou a nacionalizmom. Pokúšame sa aspoň v základe objasniť, čo tieto pojmy znamenajú, ako sa prejavujú a v čom sú ich zásadné rozpory. Na úvod ponúkame akúsi stručnú definíciu základných pojmov, ktoré je treba poznať pre hlbšie pochopenie podstaty spomenutých javov. Týmito pojmami, ideami sú: globalizácia a jej protiklad – lokalizácia, nacionalizmus a z jeho ideológie vychádzajúci šovinizmus a protekcionárstvo.
Samotnú globalizáciu, ako jednu z najviac diskutovaných tém súčasnosti, rozoberáme z viacerých aspektov. Zaujímajú nás pritom hlavne názory, ktoré sa bežne vybavia pri spomenutí tohto častého slova. Rozlišujeme pritom viacero častí, ako hlavne: globalizácia z ekonomického a politicko-spoločenského hľadiska, jej nástroje, prejavy a dopady. Zaujímajú nás pritom aj jej odporcovia a ich stanoviská.
Veľkú pozornosť venujeme taktiež svetovým organizáciám a inštitúciám, často spájaných s našou témou. Rozoberáme tu hlavne pôsobenie obchodných inštitúcií ako Svetová banka a Medzinárodný menový fond, ich štruktúru a prečo sú práve tieto považované za symboly globalizácie. Poslednou témou, spracovanou v našom projekte je nacionalizmus. Pokúšame sa bližšie definovať jeho podstatu, ako aj historické súvislosti, ktoré viedli k jeho vzniku a úspechom. Pritom sa nesmie zabúdať aj na krajnú pravicu a jej ideológiu a prejavy.
Nakoniec treba povedať, že táto téme je tiež veľmi obsiahla a názory na ňu sa veľmi odlišujú. Práve kvôli veľmi širokému spektru postojov k tejto problematike je ťažké vybrať jeden, ktorý by bol podložený pádnymi argumentmi a ponúkal by prijateľné východisko. Vzhľadom na to sme sa rozhodli obmedziť charakter tohto projektu iba na informatívny.

Definície pojmov

Globalizácia –
– Marginalizácia národnostných, hospodárskych a rasových individualít jednotlivých suverénnych štátov na úkor ich vzájomného zbližovania a spoločného smerovania.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.