referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022
Spoločenské udalosti v rodine
Dátum pridania: 07.06.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Laurie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 041
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
V živote človeka sa vskytujú rozličné dôležité momenty či udalosti, ktoré sa stávajú podnetmi na oslavy, stretnutia či rodinné alebo spoločenské posedenia.
Veľkou udalosťou v rodine je narodenie dieťaťa. Nového občana víta nielen samotná rodina a blízki príbuzní, ale aj spoločnosť. O zdravie rodičiek i novorodeniatok sa starajú odborne vysokokvalifikovaní lekári. PO uplynutí materskej dovolenky sa pracujúca žena môže pokojne vrátiť na svoje pracovisko, o jej dieťa sa starajú detské jasle, materské školy a ďalšie inštitúcie s kvalifikovaným personálom. Ani v súčasnosti nezanikol zvyk obdarúvať rodičku a novorodeniatko. Kým v minulosti to bola skôr akási sociálna výpomoc, dnes sa takto prejavuje radosť nad príchodom dieťaťa na svet. Členovia rodiny a priatelia prinášajú matke dieťaťa rozličné doplnky k výbavičke, niekedy založia na meno novorodeniatka vkladnú knižku so základným vkladom. K darčekom sa často pripájajú i kvety. Pri narodení dieťaťa sa patrí, aby manžel, otec dieťaťa, priniesol rodičke do pôrodnice kyticu rezaných kvetov.

V rodinách sa čoraz častejšie usporadúvajú malé slávnosti v deň, keď prváčik ide prvý raz do školy.
Významnou udalosťou v živote dospievajúceho človeka je ukončenie povinnej školskej dochádzky. Pri týchto príležitostiach sa oslavy spravidla usporadúvajú v rámci triedy buď v škole, alebo niektorom podniku. Pred ukončením druhého cyklu školy, to jest pred maturitou, sa usporadúvajú najprv „stužkové“ a potom maturitné bankety- opäť v rámci triedy. Aj dosiahnutie tohto významného cieľa v živote mladého človeka možno osláviť primeranou rodinnou oslavou.
Veľmi slávnostnou príležitosťou býva promócia, pri ktorej na osobitnom slávnostnom obrade dostáva úspešný absolvent vysokej školy diplom, potvrdzujúci zavŕšenie štúdia. Tento akt organizuje príslušná vysoká škola v slávnostne vyzdobenej sieni za prítomnosti akademických hodnostárov v tradičných talároch. Celý ceremoniál zdôrazňuje vážnosť promočného aktu, ktorý uzatvára významnú etapu v živote nielen tých, čo ukončili štúdium, ale aj pre ich rodiny a vysokú školu. Od účastníkov promočného aktu sa vyžaduje slávnostné oblečenie a dôstojné sledovanie prejavov akademických hodnostárov, aj ďakovného prejavu jedného z promovaných. Po skončení oficiálneho aktu sa príbuzní, priatelia a známi stretávajú s promovanými a osobitne im gratulujú. Treba však dbať, aby správanie gratulantov nenarušovalo dôstojnosť a slávnostný charakter tejto chvíle. Úprimnosť blahoželania je vhodné zdôrazniť kyticou kvetou. Po oficiálnej časti sa obyčajne usporadúva slávnostný obed doma alebo reštauračnom podniku, na ktorý sa pozýva širšia rodina a niektorí priatelia oslávenca. Dar, ktorý venujeme, má mať trvalejšiu hodnotu, aby pripomínal slávnostnú a dôležitú chvíľu.

Väčšie rodinné slávnosti sa spravidla usporadúvajú vtedy, keď sa dcéry a synovia rozhodnú uzavrieť manželstvo. V minulosti manželstvo predchádzali zásnuby ako zákonom upravený právny akt. Zo zásnub, to jest z viacmenej záväzného prísľubu uzavrieť manželstvo, vyplývali už určité vzájomné práva a povinnosti snúbencov. V našom právnom poriadku zásnubám neprislúcha nijaká právna záväznosť. Mladí ľudia si môžu alebo nemusia sľubovať manželstvo. Napriek tomu mladé dvojice neraz verejne ohlásia svoje zasnúbenie, a to na rodinnej slávnosti v prítomnosti rodičov oboch snúbencov prípadne najbližších príbuzných. Podľa starého zvyku snúbenci si pri oficiálnych zásnubách vymenia prstene. Slušnosť si ešte aj dnes vyžaduje, aby mladý muž čo najskôr navštívil rodičov dievčaťa, s ktorým chodí, predstavil sa im, aby si mohli o ňom vytvoriť mienku. Je správne, ak budúci manžel prinesie pri tejto príležitosti snúbenici i jej matke kyticu kvetov. Formálne zásnuby sa konajú podľa starého zvyku v rodine snúbenice. Na zásnubnej hostine na čestnom mieste čiže za vrchstolom sedia snúbenci, oproti nim rodičia, ostatní hostia potom v poradí podľa vzťahu k snúbencom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.