referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Čo je metafyzika?
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 280
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Ako som sa presvedčil pri čítaní textov, odporúčaných pre prípravu na túto tému, odpoveď nebude vôbec taká jednoduchá ako som sa pôvodne domnieval. Po prečítaní textov sa moja „jednoznačná odpoveď na otázku „čo je metafyzika?“ začala rozplývať. Napriek tomu sa však pokúsim odpovedať.
Pod metafyzikou si predstavujem približne také učenie, ktoré zodpovedá metafyzike Aristotela, či Tomáša Akvinského. Tieto spôsoby „robenia“ metafyziky doteraz pre mňa znamenali obsah pojmu metafyzika a odpoveď na otázku čo je metafyzika.
Pri čítaní príspevku Petra Kolářa ma prekvapilo zistenie, že obsah pojmu metafyzika nie je vôbec jednoznačný a musíme sa snažiť o dohodu, čo musíme pod týmto pjmom rozumieť. Kolářovo vymedzenie predmetu metafyziky, ako skúmania čo existuje a aká je povaha a štruktúra reality, sa mi celkom pozdáva. Domnievam sa, že sa v tejto súvislosti ani trochu netreba obávať ohrozenia metafyziky zo strany prírodných vied. Tie sú totiž schopné skúmať len hmotnú (fyzikálnu) realitu. Na skúmanie nadzmyslovej reality však nestačia. Tu nastupuje metafyzika. A skutočne, ako tvrdí Kolář, v tomto bode má metafyzika blízko k logike (tá totiž taktiež skúma nadzmyslovú skutočnosť).
Nezaujímavým je tiež vzťah metafyziky a ontológie, ktoré sú často považované za jednu a tú istú disciplínu. Ja považujem ontológiu len za časť metafyziky, hoci nemám nič proti tomu ak sa niekto pokúša pestovať samotnú ontológiu. Ako by som v skratke odpovedal na otázku čo je metafyzika? Ako by som ju definoval? Po prečítaní textov a oboznámení sa s problémami, ktoré sú s ňou a jej vymedzením spojené, nebude moja odpoveď úplne jednoznačná. A hlavne si uvedomujem, že v žiadnom prípade nebude konečná. Ak však mám podať odpoveď na otázku čo je metafyzika, odpovedám takto: metafyzika je veda o rozumovom poznávaní rozumových nadzmyslových skutočností.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.