referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Dobro
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 651
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
V tejo práci by sme sa chceli pokúsiť odpovedať na otázku čo je dobro, ako ho delíme a ako ho interpretujeme. Netrúfame si dať na daný problém konečnú odpoveď. To ani nie je našim zámerom. Skôr by sme sa chceli k danému problému priblížiť a pokúsiť sa ho osvetliť. Je mnoho spôsobov nazerania na dobro. Uvedieme tu len jeden z nich, ktorý sa nám javí ako najbližší a najsprávnejší.
Každé bytie, tým že existuje je ontologicky dobré. Dobro bytia je jedným zo štyroch atribútov dobra. Toto ontologické dobro vyjadruje hodnotu bytia. Pojem dobra nie je ako by sa mohlo zdať pojmom čisto morálnym. Hoci je všeobecný pojem dobra s morálkou úzko spätý predsa presahuje hranice morálky, je pojmom širším.
Morálka prisudzuje ľudskému konaniu hodnotu. Porovnávaním konania s morálnou normou rozhoduje, ktoré konanie je morálne. Každé ľudské konanie však nevyhnutne sprevázda nejaký cieľ. Ciele ľudské ho konania môžme rozdeliť podľa viacerých kritérií (toto delenie nepovažujeme za nevyhnutné uvázdať, hoci by to nebolo úplne nefunkčné pre objasnenie riešeného problému). Čo nás však motivuje k snahe o dosahovanie určitého cieľa ľudského konania? Domnievame sa, že je to práve sila dobra, prítomná v tom, či onom cieli, ktorá je rozhodujúcim impulzom pre naštartovanie nášho konania smerom k cieľu. Ciele, ktoré by neobsahovali v sebe ponuku dobra bu boli pre naše konanie nezaujímavé. Môžme teda povedať, že cieľ a dobro sú totožné. Bez prítomnost dobra cieľ nie je cieľom. V každej činnosti človeka je cieľom dobro. Pre zlo sa človek nikdy nerozhoduje. Aj keď niekedy konáme veci zlé, robíme to len preto, že ich považujeme za dobro. Toto by mohlo slúžiť na podporenie pohľdu na zlo ako nedostatok dobra.
Človeku sa v každej chvíli ponúka celé spektrum dobier, pre ktoré by sa mohol rozhodnúť. Avšak každé rozhodnutie sa pre nejaké dobro, spravidla prináša zo sebou nutnosť zriecť sa dobra iného. Tým sa samozrejme nevylučuje možnosť v niektorých prípadoch dosiahnuť viac dobier naraz. Čo však spôsobuje, že nejaké dobro je pre nás lákavejšie ako iné? Ako jediné vysvetlenie tohto javu vidíme, že medzi dobrami existuje určitá odstupňovanosť, hierarchia dobier. Domnievame sa, že na vrchole hierarchie dobier stojí dobro najvyžšie, absolútne teda Boh. (Tu by mohli namietať tí, ktorí neveria v Boha.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.