referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Martin Buber Ja a Ty
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 394
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
“Svet je pre človeka dvojaký, lebo aj jeho postoj je dvojaký. Postoj človeka je dvojaký, lebo aj základné slová, ktoré môže predniesť sú dve...” Takto sa začína kniha Martina Bubera Ja a Ty. Chceli by sme sa v krátkosti pokúsiť ukázať hlavné Buberove myšlienky v tejto útlej knižke. Na začiatku podáme krátku charakteristiku knihy, potom sa budeme zaoberať najdôležitejšími myšlienkami a nakoniec sa pokúsime stanoviť význam týchto myšlienok pre teóriu komunikácie. V prvom rade nás však budú zaujímať tie aspekty Buberovho myslenia, ktoré by sa dali využiť vo filozofickej teórii komunikácie. Jazyk knihy Ja a Ty nie je veľmi zložitý, hoci je pravda, že v niektorých častiach je cítiť akési mystické podfarbenie, ktoré trochu sťažuje porozumenie textu. No toto sa dá prekonať zvýšením pozornosti pri čítaní týchto častí. Kniha je rozdelená na tri diely. Každý diel sa delí na ďalšie menšie časti. Tieto však nie sú, okrem priestorového oddelenia, nijako zvlášť označené. Toto priestorové delenie textu v jednotlivých dieloch je urobené na základe menších myšlienkových celkov. Nevedeli sme zistiť, či toto delenie pochádza od vydavateľa, alebo od samotného Bubera.
Základným prvkom Buberovho myslenia v Ja a Ty sú slovné dvojice Ja-Ty a Ja-Ono. Sú to dva postoje, aké môžeme zaujať vo vzťahu k nášmu okoliu. Tieto základné slová nevyjadrujú nejaké veci, ale hovoria o našich vzťahoch. Vyslovujeme ich našou bytosťou, podľa toho, aký vzťah k nášmu okoliu zvolíme. V rovine Ja–Ono hľadíme na svet ako na predmet skúsenosti. Pri pohľade na vec zakúšame aká je a z čoho, aké sú jej časti, veľkosť, tvar.. Ide vlastne o analytické skúmanie a procesy vnímania na základe tejto analýzy. Ak si však zvolíme základné slovo Ja-Ty nezaujímajú nás už vonkajšie vlastnosti vecí ako tvar, farba, veľkosť a ostatné. Akonáhle si volíme život na báze Ja-Ty vstupujeme do vzťahu. Vnímame vec ako jednotu, ako náš náprotivok, naše Ty. Pritom vedomosti nadobudnuté zakúšaním v postoji Ja-Ono (tvar, obraz, veľkosť...) ostávajú zahrnuté aj vo sfére vzťahu Ja-Ty.
Základné slová nie sú len zloženinou Ja s Ty a Ja s Ono. Ja v slove Ja-Ty nie je nikdy identické s Ja v slove Ja-Ono. Ja v Ja-Ono je individualitou (ja som taký a taký), ktorá si seba uvedomuje ako subjekt. Je duchovnou formou prirodzenej oddelenosti. Avšak Ja v Ja-Ty je osobou (ja som, ja existujem), ktorá si seba uvedomuje ako subjektivitu vzťahu. Je duchovnou formou prirodzenej spätosti.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.