referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Situácia medziľudskej komunikácie u Bubera – sféra „medzi“
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 751
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Pristavme sa ešte na chvíľu pri probléme komunikácie medzi ľuďmi. Aké podmienky musia byť splnené, aby naša komunikácia prebiehala vo sfére vzťahu Ja-Ty ani vo sfére Ja-Ono? Na túto otázku sa pokúsime odpovedať bližšou analýzou podmienok komunikácie medzi ľuďmi ako ju vidí Buber.
Základným faktom ľudskej existencie je fakt stretnutia človeka s človekom. Stretnutie dvoch ľudí a ich následná kominikácia prebieha v tzv. sfére „medzi“ (betwen). Ak chceme s niekým vstúpiť do komunikácie musíme nevyhnutne vstúpiť do tejto oblasti, ktorú Buber nazýva „medzi. Práve existencia tejto skutočnosti „medzi“ umožňuje vznik dialógu. Význam dialógu je vo vzájomnej výmene (vedomosti, pocity, zážitky, skúsenosti…).
V knihe Ja a Ty buber tvrdí: „Svet je pre človeka dvojaký…“ Tieto dva svety sú dve sféry (postoje k svetu), v ktorých sa môže človek v svojom živote pohybovať. Všetko čo človek robí potom nesie znak tejto duality. Aj do oblasti „medzi“ (keď chceme komunikovať) vstupujeme poznačení takouto dualitou. Je to dualita medzi „byť“ a „zdať sa“. Ak do kominikácie vstupujem v rámci postoja „byť“, som človekom esencie (esencia vypovedá aký som). Takýto postoj pri vstupe do komunikácie je nevyhnutnou podmienkou pre vyslovenie Ja-Ty, teda pre vstúpenie do vzťahu. Na druhého, s ktorým vstupujem do komunikácie, sa dívam ako na toho, komu sa dávam (odhaľujem sa mu taký, aký som – svoje bytie, svoju vlastnú osobnosť). Hľadím na druhého spontánne a bez afektov. Do komunikácie môžem vstupovať aj v rámci postoja „zdať sa“. Vtedy sa druhému ukazujem taký, aký si želám aby som bol, hoci takým nie som. Je pre mňa dôležité, čo si o mne druhý myslia. Moje správanie vedie k tomu, aby som ovplyvňoval, nie aby som sa durhému dával. Nemožno tvrdiť, že ak chceme pri komunikácii vstúpiť do skutočného vzťahu (Ja-Ty) musíme druhému odhaliť úplne všetko. Musíme mu však dať možnosť zahliadnuť (spoznať) aký skutočne som. To, čo pri komunikácii odhalím, musí byť skutočne časť môjho bytia.
Aby sme s niekým mohli skutočne vstúpiť do vzťahu, musi byť pri komunikácii splnené minimálne tieto podmienky:
- Ochota komuinikovať – je potrebná ochota komunikovať na báze Ja-Ty (ochota vstúpiť do vzťahu).
- Ochota počúvať a počuť – byť otvorený pre prijatie názoru druhého a v prípade potrby ochota poopraviť svoj názor, prípadne sa ho i úplne vzdať.
- Pravdivosť komunikácie – čo hovorím musí byť skutočná (pravdivá) reč.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.