Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

1. máj

Ako vznikol sviatok práce? Čo bolo vlastne podnetom na jeho vznik? Tak na tieto a podobné otázky sa Vám pokúsim odpovedať.

Asi len málokto vie, že Sviatkom práce si pripomíname pamiatku obetí justičnej vraždy v Chicagu, ktorými boli tamojší socialistickí anarchisti. Paradoxne, práve prvomájové akcie anarchistov sú zhadzované ako vyvádzanie nezorientovaných tínedžerov, či ako extrémistické zhromaždenia. Lenže v skutočnosti sú ľavicoví anarchisti oveľa autentickejšími nositeľmi prvomájovej tradície než dnes už „tradičné“ ľavicové – sociálnodemokratické alebo komunistické – strany.

Nečudo teda, že práve anarchisti zorganizovali aj prvé oslavy Sviatku práce (vtedy sa tak, samozrejme, ešte nevolal) na území bývalého Česko-Slovenska. Uskutočnili sa v roku 1890 a „na svedomí“ ich mala skupina okolo Viléma Körbera, ktorá vtedy patrila ešte do sociálnej demokracie, aj keď neskôr z nej pre svoje nezávislé a antiautoritárske postoje vystúpila. V tom istom roku začali v češtine v New Yorku vychádzať Volné listy, anarchistické periodikum, ktoré vydržalo prinajmenšom do roku 1917. Už prví ročník priniesol podstatné časti popravených anarchistov, obetí chicagského politického procesu.

Tak, v tejto úvahe som Vám opísal sviatok práce v trošku inej podobe, ako ho poznáte.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk