referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Medzinárodný deň žien
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Klarinetistka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 372
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Ako vlastne tento sviatok vznikol? Prečo vznikol? Tak na tieto otázky sa vám pokúsim odpovedať.

Tento sviatok sa oslavuje 8. marca každoročne vo väčšine štátov na svete. Za bývalého režimu sa v tento deň konali povinné podnikové oslavy, na ktorých boli ženy zväčša obdarované karafiátom a uterákom. Oslava sa konala z dôvodu, aby ženy získali pocit, že spoločnosti na nich záleží a že sú jej súčasťou.

Myslíte si, že toto bol ten pravý dôvod na vznik tohto sviatku? Tak sa mýlite, pretože vznik tohto sviatku potvrdzuje jedna skutočnosť a to táto: V roku 1908 sa konal štrajk newyorských robotníčok za zrušenie desaťhodinového pracovného času a proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. O dva roky sa na základe tohto štrajku konala v Kodani Medzinárodná ženská konferencia, na ktorej vznikla myšlienka oslavovať tento sviatok a odvtedy sa začal vždy v marci oslavovať tento sviatok v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku a Dánsku.

Ženy v tento deň pravideľne demonštrovali za rôzne práva. Boli to zväčša témy ako rovnosť v zamestnaní, alebo právo ísť voliť. Tento sviatok sa objavil až roku 1913 a a bol spevádzaný demonštáciami žien pod heslom “chlieb a mier“. Tieto demonštrácie naozaj priniesli osoh, pretože terajšie ženy majú oveľa viac práv ako ich predchodkyne. Dnešné ženy môžu študovať na akýchkoľvek školách majú právo voliť, zakladať si v bankách účty, alebo byť súčasťov politiky, ale aj napriek tomuto pokroku si veľa žien a mužov myslí, že rozdiel medzi mužom a ženou nie je ešte úplne vyrovnaný. Tento fakt potvrdzuje skutočnosť, že ženy majú rovnaké vzdelanie ako muži, ale aj tak zarábajú o tretinu menej a 70% riadiacich funkcií je obsadených mužmi.

Dúfam, že sa mi podarilo priblížiť vám aspoň pár skutočností, prečo a na základe akých skutočností tento sviatok vznikol.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.