Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Vplyv nezamestnanosti na ľudskú psychiku

Nezamestnanosť....tento pojem vyvolá na jednej ľudskej tvári úsmev z pocitu šťastia, že jeho sa to netýka, na inej vrásky, pretože z vlastnej skúsenosti vie, že nezamestnanosť má viac záporných ako kladných stránok, a niekoho zanechá toto slovo ľahostajným, lebo si pod ním predstavuje pocit sladkého ničnerobenia, relaxu a pohody. Nezamestnanosť však nie je len finančnou otázkou, vo väčšine prípadov má ťažký dopad na psychiku človeka.

Dlhodobá nezamestnanosť spôsobuje nielen u psychicky labilných ľudí pocit nedostatku, prázdna. Neustále rozmýšľajú o tom, čo urobili zle, prečo skončili doma a musia byť každý mesiac závislí od finančnej podpory od štátu. Po nejakom čase si zrazu uvedomujú, že im začína chýbať to ranné vstávanie, ktoré je síce otravné, no vyvoláva pocit, že sú užitoční, že by dnes niekomu chýbali, keby nevstali ráno z postele. Myslia na to, koľko povinností museli denne ešte ako zamestnaní ľudia vykonávať, akí museli byť zodpovední a spoľahliví, aby splnili požiadavky svojho nadriadeného a to všetko im chýba. Prechádzajú sa bezcieľne po byte, premýšľajú, ako by sa zbavili toho pocitu menejcennosti, čo zvyčajne nevedie k žiadnemu riešeniu.

Ani z materiálnej stránky to nezvládajú, podpora od štátu nie je pre nikoho dostatočná a to všetko prispieva k ich duševnému nepokoju. Snažia sa platiť všetky účty v domácnosti, starať sa o rodinu, čo nie je vždy jednoduché. Ak sú nezamestnaní obaja partneri, je to dvojnásobne zložité. V rodinách, kde je nezamestnaný aspoň jeden rodič často dochádza k ostrým výmenám názorov hlavne kvôli financiám. Niekedy sa stane, že partneri to už proste nevydržia a nakoniec sa rozvedú.

Nezamestnanosť teda nie je ani náhodou jednoduchý stav či už po finančnej alebo psychickej stránke a to si mnoho nezamestnaných ľudí uvedomuje, čo sa prejavuje ich intenzívnym záujmom o voľné pracovné miesta. Bohužiaľ medzi nimi sú aj výnimky, ktorým stačí byť závislým od štátu a každý mesiac čakať, kým sa nezjaví pri ich stránke poštárka s dlho očakávaným šekom, ktorý im na nasledujúci mesiac zabezpečí aspoň minimálnu istotu....

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk