referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Herbert Paul Grice Mienenie a význam
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
V tomto článku sa Grice zamýšľa nad tým, ako pripisujeme význam našim výpovediam. Skúma, čo musí byť splnené, aby sme mohli povedať, že x niečo znamená, že sa ním niečo mieni. Najprv na základe analýzy niekoľkých viet rozdelí zmysel na dva typy:
1. prirodzený zmysel - pre jeho vyjadrenie sa používajú prirodzené znaky.
2. neprirodzený zmysel - pre jeho vyjadrenie sa používajú konvenčné znaky. (budeme ho označovať indexom N)
Na otázku „čo je významN, čo značí znamenaťN?“ inšpirovaný Stevensonom odpovedá: „...aby x niečo znamenaloN musí mať (približne) tendenciu vyvolávať v publiku nejaký postoj (kognitívny alebo iný) a v prípade hovoriaceho tendenciu byť vyvolaný týmto postojom, pričom tieto tendencie závisia od „dôkladne rozpracovaného postupu podmieňovania, sprevádzajúceho použitie znaku v komunikácii“4“1 Tento, ako ho nazýva, kauzálny typ odpovede na vyššie položenú otázku však vzápätí zavrhuje a podáva vlastnú odpoveď. Aby x niečo znamenaloN musia byť splnené nasledujúce podmienky:
- hovoriaci chcel prostredníctvom x vyvolať v poslucháčovi (poslucháčoch) nejaké presvedčenie. (povedať aké je toto presvedčenie je to isté ako povedať čo x znamenalo)
- hovoriaci musí pri výpovedi chcieť, aby publikum za jeho vyjadrením rozpoznalo zámer toto presvedčenie vyvolať.
Zámery hovoriaceho sa nesplnia ak publikum nebude úspešné v rozpoznaní jeho zámeru. „Stručne môžeme azda povedať, že „A niečo mienilN prostredníctvom x“ je zhruba ekvivalentné „A vyslovil x so zámerom vyvolať isté presvedčenie rozpoznaním tohto zámeru“. “2
Doteraz povedané by nestačilo, aby sme vyriešili problém významu úplne. V závere článku teda Grice rieši ešte jeden dôležitý problém. Ako zistíme čo hovoriaci myslí, keď je jeho vyjadrenie nejasné alebo nejednoznačné? Keď si nie sme istí, čo chce hovoriaci povedať odvoláme sa „...na kontext (jazykový či iný) vyjadrenia a pýtame sa, ktorá z alternatív by bola relevantná pre ostatné veci, ktoré hovorí alebo robí, alebo ktorý zámer by zapadol do konkrétnej situácie a zodpovedal cieľu, ktorý očividne sleduje (napríklad, keď niekto pri požiari kričí „pumpu“, iste nechce pumpu na bicykel.)“3.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.