referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Boh ma ničí šiestym prikázaním!
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cislo55
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 090
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Tento - možno až priveľmi vyzývavý názov - som zvolil zámerne. Pretože si myslím, že odráža vnímanie mnohých mladých kresťanov, ktorí prežívajú svoju mladosť, svoje partnerské a manželské vzťahy v častej konfrontácii s ponukou a lákaním tohoto sveta.
Ak chcem hovoriť o intimite človeka, nemôžem nespomenúť človeka ako takého - jeho dispozíciu milovať a byť milovaný, ba čo viac - takmer bytostnú túžbu každého z nás byť naplnený láskou.
A tak, ak vnímame človeka, ktorý je stvorený z lásky a pre lásku, mali by sme poznávať i všetky rozmery, v ktorých sa táto láska má odrážať v medziľudských a partnerských vzťahoch. Dovoľte mi preto trošku dlhší úvod, v ktorom by som chcel uviesť ideál manželskej lásky, prostredníctvom ktorého je možné vnímať potrebnosť a hlboký zmysel i šiesteho prikázania pre naplnený život každého z nás.
Manželská láska, ktorá má byť vrcholom a naplnením partnerského vzťahu, musí byť postavená na plnom vnútornom sebadarovaní sa milujúcich osôb; na sebadarovaní, v ktorom vkladám svoje srdce do srdca milovanej osoby, v ktorom dokážem milovať a akceptovať milovanú osobu i s jej problémami a slabosťami a v ktorom chcem spoločne kráčať životom a pretvárať spoločnú cestu i ťažkosti života úprimnou láskou.
Takto chápanú plnosť manželskej lásky potom môžeme vnímať v jej troch rozmeroch: v duchovnom, intelektuálno-citovom a telesnom rozmere. Je treba vidieť, že všetky tri rozmery sú veľmi dôležité pre harmonický rozvoj a plné prežívanie vzájomného vzťahu manželov.
Telesný rozmer obsahuje chvíle najintímnejšieho prejavovania manželskej lásky, v ktorých má prichádzať nielen k darovaniu sa tiel, ale k plnému vzájomnému sebadarovaniu sa dvoch milujúcich sŕdc v otvorenosti pre vyjadrenie plnosti a definitívnosti vzájomného odovzdania sa v dispozícii pre prijatie nového života. Prežívanie telesného rozmeru lásky je veľmi potrebné pre neustále rozdúchavanie plameňa vzájomnej lásky a vytváranie tých najvnútornejších partnerských väzieb. Pozor však: "dobrý sluha a zlý pán". Ak by do manželstva vstupovali dvaja ľudia len na základe telesnej príťažlivosti, riskujú, že o krátky čas si nebudú mať čo povedať: rečou tela si povedali všetko, po telesnej stránke sa úplne poznajú a zisťujú, že ich vnútro zostáva prázdne. A tak prichádza kríza, ktorá môže viesť buď k rozpadu manželstva, alebo ..
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.