referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Komunikácia je určitým druhom vzťahu
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 627
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Aby sme boli úspešní pri komunikácii s druhými ľuďmi, aby sme nejakú ľudskú činnosť mohli nazvať komunikáciou, okrem už spomenutých formálnych podmienok (kritérií), je dôležitá existencia vzťahu medzi hovoriacim a publikom. Ide o vzťah, ktorý Buber pomenúva slovnou dvojicou Ja-Ty. Je viacej úrovní, na ktorých je tento vzťah dôležitý.
Vzťah je dôležitý hneď na začiatku komunikácie. Ak totiž niekoho vnímame vo sfére Ja-Ono, teda ako Ono, nemôže sa pre nás nikdy stať publikom. Ono totiž môžeme pozorovať, skúmať, analyzovať atď., ale nikdy s ním nemôžme vstúpiť do vzťahu. A ako by potom mohla prebehnúť komunikácia (ktorá je sama určitým druhom vzťahu) medzi hovoriacim a niekým, s kým hovoriaci nemôže vstúpiť do vzťahu (Ono). Prijali sme predpoklad, že komunikácia je akýmisi druhom vzťahu. Ak má prebehnúť komunikácia, je pre začiatok minimálne potrebné, aby hovoriaci vnímal svoje publikum ako Ty. Teda vo sfére základného slova Ja-Ty. Jedine v tomto postoji voči publiku môže hovoriaci vstupovať s publikom do vzťahu, čo je, domnievame sa, okrem iného nevyhnutné pre úspešný priebeh komunikácie. Pod úspešným priebehom komunikácie chápeme taký stav, keď publikum rozpozná význam, ktorý do výpovede vložil hovoriaci, so zámerom, aby publikum tento jeho význam rozpoznalo.
Ak niečo nevnímame ako Ty, ale ako Ono je komunikácia nemožná. K Ono sa nestaviame ako k niečomu osobnému. Nikdy sa teda niekomu, kto je pre nás Ono, nebudeme snažiť sprostredkovať význam akejkoľvek výpovede. Toto je však základnou podmienkou komunikácie.
Ďalší problém sa vynorí v momente, keď si uvedomíme, že ak ja zaujmem k niekomu postoj vo sfére Ja-Ty, teda ak niekomu priznám status môjho Ty, neznamená to automaticky, že aj on voči mne zaujme rovnaký postoj. Aký dopad bude mať toto zistenie pre teóriu komunikácie? Je možná komunikácia ak pre hovoriaceho publikum bude Ty, no pre publikum hovoriaci bude Ono? Určite nie, pretože od Ono sa nedá očakávať, že bude s nami komunikovať. Preto potom publikum, pre ktoré je hovoriaci Ono, nebude od neho očakávať pokus o komunikáciu. V žiadnych slovách hovoriaceho sa nebude snažiť rozpoznať, čo nimi chce hovoriaci povedať (komunikovať).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.