referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
František
Streda, 4. októbra 2023
Demokracia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ed.hunter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 185
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.90 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Slovo demokracia pochádza z gréčtiny. Demos znamená ľud a kratos vláda, moc alebo sila. Slovo demokracia môžeme preložiť ako vláda ľudu, čo je pôvodne starogrécke označenie politického zriadenia mestských štátov antického grécka, napríklad Atén asi v období 6.-4. storočie p.n.l.
Vláda ľudu je postavená na podriadení sa menšiny väčšine a uznanie rovností a politických práv občana. Súčasťou modernej demokracie sú tradičné ľudské práva, ako sloboda prejavu, vyznania, spolčovania .. . V demokracii je dôležitý princíp suverenity ľudu, čo znamená že moc vychádza z vôle ľudu a tvorba vôle ľudu sa realizuje všeobecnými voľbami. Demokracia môže byť podávaná formou priamou , alebo zastupiteľskou.
Demokracia sa môže chápať ako komplexný politický systém, čiže ak jeden spôsob vládnutia , alebo ako názor jedinca, ako individuality, na život a na svet. Problém je v tom, že tieto 2 zmysly nemôžu existovať jeden bez druhého. Ak je demokracia politický systém teda vláda ľudu, sám ľud tvorí tento systém. To znamená, že človek, demokrat tvorí a riadi politický systém, teda demokraciu. To by asi nebol schopný, keby nesúhlasil s demokraciou, ako názorom na život a na svet. Títo demokrati teda tvoria ľud, ktorý tvorí demokraciu.
 
Podobné referáty
Demokracia 2.9807 432 slov
Demokracia GYM 2.9485 203 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.