referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Diplomacia - Charakteristika
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 715
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Úvod:

V antickom Grécku sa oficiálne posolstvá a dokumenty, ktoré si vladári navzájom vymieňali prostredníctvom osobitných poslov, vyhotovovali vo forme dvoch zložených voskových doštičiek nazývaných diploma. Názov prevzali i starí Rimania a stal sa napokon označením oficiálneho dokumentu, vystaveného hlavou štátu. Dokument bol nielen posolstvom, ale zároveň dokladom zaručujúcim nositeľovi určité privilégiá a práva. Inšpirovaní antikou sme pojem diplomacia, diplomat začali používať na označenie predmetnej činnosti a jej nositeľov v priebehu 18. storočia. V Anglicku sa toto označenie po prvý raz použilo v roku 1645. Prvú zbierku oficiálnych dokumentov a zmlúv pod názvom Codex Juris Gentium Diplomaticus publikoval Leibnitz v roku 1693.

Definícia:

Čo je diplomacia? Existuje viac definícií a charakteristík, ktoré sú však skôr reflexiou mnohoznačnosti pojmu a činností s ním súvisiacich než jednoznačnou a exktnou definíciou pojmu samotného. Oxfordský výkladový slovník ponúka niekoľko variantov výkladu slova.
Diplomacia je:

- Spravovanie medzinárodných vzťahov rokovaním.
- Metóda, pomocou ktorej tieto vzťahy spravujú a usporadúvajú veľvyslanci a poverení zástupcovia.
- Remeslo alebo umenie diplomatov.
- Šikovnosť alebo spôsoby pri vedení medzinárodných kontaktov a rokovaní.

Ďalšia definícia hovorí, že diplomacia je uplatnenie inteligencie a taktu pri udržiavaní oficiálnych vzťahov medzi vládami suverénnych štátov, alebo zjednodušene, udržiavanie záujmov medzi štátmi mierovými prostriedkami. Diplomacia je umenie presadzovať vlastné záujmy prijateľným spôsobom. Diplomacia je najlepší prostriedok vynájdený civilizáciou na zabránenie tomu, aby boli medzinárodné vzťahy ovládané iba silou. Ďalšiu definíciu diplomacie mal na svojej šálke od kávy napísaný dokonca Warren Christopher, bývalý americký minister zahraničných vecí USA : "Diplomacy is the art of sending someone to the hell in such a way that he enjoys the trip." Vo voľnom preklade: "Diplomacia je umenie poslať niekoho do pekla tak, že sa na ten výlet začne tešiť." Možno však jednoznačne konštatovať, že diplomacia je civilizačný výdobytok.
Asi najvýstižnejšia je nasledujúca charakteristika: Diplomacia je oficiálna činnosť usmernená na uskutočňovanie cieľov a úloh zahraničnej politiky štátu, vykonávaná na to poverenými orgánmi, najmä hlavou štátu alebo vlády, ministerstvom zahraničných vecí a diplomatickými zástupcami.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.