referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Sobota, 18. mája 2024
Náboženstvo v období stredoveku - islam
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: EB
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 729
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Islam – založenie, ranné obdobie
• v presnom preklade znamená podriadenie sa jednému bohu.
• zakladateľom tohto monoteistického náboženstva bol Mohamed.
Historičnosť Mohamedovej osoby nevyvoláva pochybnosti. Bol skutočne Zakladateľom islamu. Jeho životopis, vykladaný v známych prameňoch, vyzerá v podstate vierohodne, keď si odmyslíme niekoľko zázrakov. Neisté sú iba fakty z mekkského obdobia. Na pevnejšiu pôdu sa dostávame, keď prejdeme k medinskému obdobiu, ktoré tvorí posledné desaťročie Mohamedovho života. Za nepochybné môžeme považovať tieto fakty: narodil sa na začiatku 70. rokov 6. stor., pochádzal z rodu Hášimovcov, manželka Chadídža, svoju kazateľskú činnosť začal v r. 6lO alebo 6l2. Hodnoverne vyzerá i popis toho, ako sa utvárala pôvodná skupina mekkských Mohamedových prívržencov na čele s Abú Bakarom a Omarom. Po smrti bohatej a v Mekke vplyvnej manželky a strýka Abú Táliba, ktorý preňho stelesňoval podporu a ochranu rodu v r. 622. odchádza do Mediny, pretože vládnuce kruhy v Mekke zaujali k jeho kázni nepriateľský postoj. Mohamedova kazateľská činnosť v Medine , jeho život tam i jeho smrť v r. 632 sú popísané tiež veľmi podrobne. Hlavné udalosti tohto obdobia sú bitky u Badru a Uhudu, nájazdy moslimov na arabské územia a peripetie mierových vzťahov medzi rôznymi náboženstvami a sektami.

Islám – historické korene
V 2. štvrtine 11. stor. sa zo stepí Strednej Ázie vydali na Z bojovní kočovníci Turkmeni. Prijali islam a inšpirovali sa ideami boja proti kresťanom, ale ich ciele, i keď predstierali náboženský zápal šíriť pravdu vierou, boli dobyvačné.V r. 1055 Turkmeni(Seldžukovia) Bagdad. Ďalšie výboje spojili celú Prednú Áziu jednotnou islamskou vierou.
Aj na Z sa menila geografia šírenia islamu i politické podmienky jeho existencie. Na začiatku 9. stor. Arabi vtrhli na Sicíliu a do 11. stor. uskutočňovali nájazdy na Taliansko.
Na V sa situácia zmenila v 13. stor., keď na hist. scénu vstúpili Mongoli. V r. 1209 sa pod vedením Čingischána vydali na Z a za niekoľko rokov ovládli Irán, Afganistan a radu juhoruských oblastí. Po jeho smrti v r. 1227 v tom pokračovali jeho nasledovníci a čoskoro ovládli skoro celé Rusko a prenikli aj do Číny, Poľska a Maďarska. Jedna vetva dobyvateľov zamierila k citadele islamu – do Mezopotámie, Sýrie a Egypta.
Mongoli, ktorých vláda určovala politickú situáciu po viac než 2 stor., tvorila v náboženskom ohľade veľmi pestrý obraz.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.