referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Utorok, 6. decembra 2022
Komunikácia - náčrt
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 798
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Pokúsme sa stanoviť všetky podmienky nevyhnutné nato, aby sa o nejakom druhu interakcie mohlo hovoriť ako o komunikácii. Chcel by som ukázať, že pri komunikácii je dôležitý charakter vzťahu medzi komunikujúcimi. Pre potvrdenie tézy o vplyve vzťahu na efektívnosť komunikácie som sa musím pokúsiť načrtnúť teóriu komunikácie. Najprv sa pokúsim v skratke objasniť fenomén komunikácie. Existujú dva základné modely používané v teórii komunikácie. Prvým je tzv. kódový model komunikácie. Počiatky tohto pohľadu na komunikáciu siahajú už k Aristotelovi.
Preskúmajme, či kódový model dostatočne vystihuje komunikáciu. Vezmime si výpoveď: „Už je neskoro.“ Na základe schopnosti kódovať a dekódovať (ktorú kódový model považuje za dostatočnú podmienku, aby mohlo dôjsť ku komunikácii) tejto výpovedi neporozumieme. Vieme, že je neskoro, nevieme však prečo a načo. Samotné kódovanie a dekódovanie nám umožní porozumieť len lingvistickému významu tejto výpovede.
Druhý, infernčný model komunikácie zdôrazňuje skutočnosť, že nie všetko, čo chceme komunikovať, je možné zakódovať pomocou formálnych pravidiel. To sme ukázali na výpovedi „Už je neskoro.“ Podľa inferenčného modelu musíme rozlišovať medzi 1. významom vety, ktorý je kódovaný pomocou formálnych pravidiel (tento význam popisuje kódový model) a 2. významom hovoriaceho, ktorý do komunikačného aktu vkladá autor. Úlohou adresáta je tento význam rozpoznať. Vráťme sa k našej výpovedi - „Už je neskoro.“ Ak takto odpovie matka dieťaťu, ktoré chce ísť s kamarátmi von, bude to znamenať, že dieťa má zostať doma. Ak to povedia lekárovi prichádzajúcemu na miesto nehody, znamená to, že zranený zomrel. Ak to manžel povie manželke, ktorá sa príliš dlho chystá do divadla, bude to znamenať: „poponáhľaj sa, lebo to nestihneme.“ Ak ste si chceli rezervovať letenku, znamená to, že budete musieť ísť iným lietadlom, pretože let je vypredaný. Jedna a tá istá výpoveď nadobúda v závislosti od kontextu úplne odlišné významy. Ak teda autor uskutoční výpoveď, ktorú možno interpretovať rôznymi spôsobmi, je to práve kontext, čo adresátovi napovie, ktorá interpretácia je správna. Kontext nám pomôže rozpoznať význam hovoriaceho.
Ďalším dôležitým faktorom pri inferenčnom modele komunikácie je interpretačná teória. Tu sa dostávame k prítomnosti vzťahu v komunikácii. K tomu, aby adresát rozpoznal v správaní, alebo v reči autora komunikačný akt a rozumel mu, musí mať o ňom vytvorenú určitú interpretačnú teóriu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.