referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Sobota, 15. augusta 2020
Práva žien
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Newmi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 509
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
STE PRED DVESTO ROKMI mali ženy veľmi málo práv. Nemohli voliť a boli považované za majetok svojich otcov alebo manželov. V polovici 19. storočia však začali požadovať zrovnoprávnenie s mužmi. Chceli získať hlasovacie právo a rovnaké právo na prácu a vzdelanie. Žiadali, aby mali právo i na majetok, na rozvod a na deti po ňom. Boj za práva žien sa nazýval aj feminizmom. Mnohé sa na ňom obetavo zúčastňovali. Ženy prvý raz organizovane požadovali, aby sa mohli zúčastniť na voľbách roku 1848 v Spojených štátoch amerických. Okolo roku 1920 už sufražetky (angl. slovo suffrage znamená hlasovacie právo) dosiahli viacero víťazstiev, najmä v oblasti hlasovacieho práva a vzdelania. Koncom 60. rokov tohto storočia obnovili boj za rovnoprávnosť. Nová vlna protestov sa volala hnutím za oslobodenie žien. V mnohých štátoch mala za následok prijatie zákonov, ktoré znamenali koniec diskriminácie žien.

SUFRAŽETKY

Roku 1905 použili jedny britské noviny slovo suffragette ako hanlivé pomenovanie žien bojujúcich za svoje hlasovacie právo. Sufražetkám sa však pomenovanie zapáčilo a slovo sa vžilo - ľudia ho používajú ešte aj dnes. Veľa sufražetiek sa dostalo pre svoje názory do väzenia.

EMILY DAVISONOVA
Roku 1913 britská sufražetka Emily Davisonová sa hodila pod vedúceho koňa na dostihoch a zahynula. Svojím protestom upútala pozornosť verejnosti na kampaň Hlasovacie právo pre ženy.

SUSAN B. ANTHONYOVA
Jedna z vodkýň hnutia za hlasovacie právo žien v Spojených štátoch amerických S. B. Anthonyová (1820-1906)
pomáhala založiť Revolution, prvé feministické noviny.


NÁSILNÉ KRMENIE
Roku 1909 odmietali väznené sufražetky jedlo. Väzenský dozorcovia ich kŕmili násilím tak. že im vkladali cez nosnú dierku tenkú rúrku do žalúdka a cez ňu im liali potravu. Bolo to bolestivé a niektoré ženy pritom vážne poranili. Násilné kŕmenie sa skončilo roku 1913.

HNUTIE ZA OSLOBODENIE ŽIEN
Koncom šesťdesiatych rokov a v sedemdesiatych rokoch hnutie za oslobodenie žien bojovalo za ďalšie zlepšenie práv žien. Ženy na celom svete demonštrovali za rovnaké mzdy, za lepšie zdravotnícke služby a za skoncovanie s pornografiou a násilím voči ženám.

ZENY POČAS VOJNY Počas 1. svetovej vojny (1914-1918) ženy vo Veľkej Británii udržiavali chod tovární, kým muži bojovali na fronte. Dokázali, že sú rovnocenné mužom. Roku 1918 získali britské ženy po dovŕšení 30 rokov hlasovacie právo. 0 dva roky nato získali hlasovacie právo aj americké ženy. PRACUJÚCA ŽENA
V USA ženy tvoria asi 43 % pracujúcich.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.