referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Od zdroja k manipulácií médií
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ed.hunter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 881
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Relatívnosť pojmu manipulácia:
Môže vražda na obrazovke niekoho podnietiť k tomu, aby sám spáchal vraždu? Pretože masové médiá pôsobia skoro na všetkých, znamená to, že tak skoro všetkých ohrozujú? Je pravda, že televízia deti odnaučuje čítať a navyká ich k pohľadu na násilie ako na samozrejmosť? Nie je ale na televízii najhoršie to, že nás všetkých oberá o čas a aj ohlupuje?

1. Zdroj konkrétny

Televízia nám poskytuje niečo podobného: na začiatku správy sa objaví visačka s menom reportéra a miesta vysielania. Môže sa tu objaviť aj logo stanica. Niektoré stanice uvádzajú pri reportáži aj meno kameramana. Príliš sa tým ale zdôrazňuje, že udalosť sa neprezentuje sama sebou, ale je upravená nejakým človekom, čo si nie všetky televízie želajú. Záver reportáže potom patrí fráze: "ten a ten, televízia tá a tá, odtiaľ a odtiaľ", v prípade, že ide o regionálny štáb: "pre tú a tú televíziu". To je dôležitá informácia, ktorá znamená niečo ako podpis na papier, nesmieme ju vynechať, ak chceme, aby informácia nebola anonymná, aby sme mohli zistiť, kto za to mohol.
Konkrétny zdroj je chvályhodná, žiaľ veľakrát jediná forma pramenného odkazu. Nasledujúce druhy zdrojov stále klesajú po pomyslenom rebríčku serióznosti.

2. Zdroj odkazový

Vzdialený odkaz slúži hlavne k vytvoreniu dôverného vzťahu medzi divákom a televíziou: "Po prípade odmietnutia lekárskej pomoci sa televízii Nova podarilo zistiť ...", "Ako sme vás už informovali..." Málokto si samozrejme spomenie na predchádzajúce informácie a už vôbec nie odkiaľ pochádzali. Takisto schopnosť spätného spomenutia si je veľmi obmedzená. Našťastie - aj keď to je iba teoretická možnosť existujú inštitúcie, ktoré majú za úlohu archivovať staré dokumenty. Okrem toho je odkazový zdroj takisto dôkazom častej profesionálnej deformácie: že totiž všetkých zaujíma to (a pamätajú si to), čo reportéra.

3. Zdroj neutrálny

Leží ešte o stupienok nižšie ako vzdialený odkaz. V tomto prípade už vôbec nemáme možnosť vrátiť sa ku zdroju. Zneužíva sa tu perzonalizácia situácie, v ktorej sa zdroj rovná reportér. Typické frázy tohto typu sú: "Podľa zistenia našich štábov..", "Podľa našich informácií..." alebo "V posledných dňoch sa objavila informácia...". Neutrálny zdroj vytvára bludný kruh: televízia ručí sama sebou.

4. Zdroj hromadný

Zvláštny druh hromadného zdroja, ktorý je typický hlavne pre tlač je: "Podľa niektorých poslancov vládnej koalície..", "Experti sa domnievajú...", "Je strach aj z toho, že...".
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.