Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mimoriadne Správy

Zmysel mimoriadnej správy je byť vysielaná práve teraz, aby bolo niečomu zabránené alebo aby to niečomu prospelo. Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že sú to správy dôležité, či už to sú volebné výsledky pár minút po sčítaní, alebo informácia, že do budovy WTC v New Yourk-u narazilo lietadlo, alebo informácie o začatí bombardovania Afganistanu, jednoducho všetko čo je dôležité a čo vedenie spravodajstva pokladá za potrebné aby sa ľudia dozvedeli pred tým, ako sa stihne pripraviť obrazový materiál, alebo pred tým ako večer začne spravodajstvo. Väčšinou býva zobrazované na spodnej časti obrazovky textovo, alebo aj spôsobom vsuvky do programu, pričom informáciu prezentuje moderátor. Pozrime sa ale bližšie na sledovaný týždeň. Objavilo sa v ňom celkom 10 mimoriadnych správ. Na to, že sa jednalo o prázdninový týždeň s najnižšou sledovanosťou to je prekvapujúci počet. Najdôležitejšie boli dve: Prvá informovala o ohlásení ofenzívy v Srbsku a tá druhá o úteku ozbrojeného väzňa. My si budeme podrobnejšie rozoberať prípad úteku väzňa, pretože to je ukážkový príklad ako môžu média (možno že za pomoci alebo z dôvodu polície) nepomáhať pri verejnosti dôležitom ozname. Vo štvrtok 3.8.1995 utiekol počas prevozu z Bartolomejskej ulice o väznice na Pankráci nebezpečný väzeň Ladislav Winkelbauer. Podľa prvých správ bol ozbrojený troma pištoľami a riaditeľ stredočeského úradu vyšetrovania ho navyše označil za agresívneho psychopata. Bol obvinený z dvojnásobnej vraždy, vedelo sa v akom aute, akej farby, a značky uniká a takisto čo má na sebe. Prakticky okamžite bola k dispozícii jeho fotografia. Tu sa ponúkala príležitosť využiť plne možnosti médií a v rámci §5 zapojiť do pátrania verejnosť. Nielen že sa tak nestalo, zdá sa, že dokonca nebol ani záujem, aby sa tak stalo. A nielen zo strany médií, ale aj českej polície. Noviny, ktoré priniesli na druhý deň správu ju neváhali umiestniť na prvú stranu, aj keď pravdepodobnosť, že by utečenec bol ešte v okolí Prahy alebo mal to isté oblečenie, alebo dokonca to isté auto bola malá. Prostredníctvom televízie sa však mohli ľudia hneď dozvedieť, ako utečenec vyzeral. Niekto si ho mohol všimnúť.. Stalo sa tak? Nie! Vďaka vzájomnej averzii oboch rivalov: televízie a polície k ničomu takému nedošlo. Utečenec bol na úteku trištvte roka, kým sa ho podarilo chytiť. Pozrime sa ale na mimoriadnu správu podrobnejšie. L.W. utiekol okolo tretej hodiny.

O 16:02 sa táto správa dostala prostredníctvom ČTK do počítačových sietí novín a televízie. Keby bola jej dôležitosť vyhodnotená dostatočne, keby si človek, ktorý sedel za terminálom uvedomil jej dosah mohla s ňou televízia vstúpiť do vysielania ešte pred piatou hodinou. ČT1 ju mohla dostať do svojich Zpráv ešte o 18:00, možno aj do polhodinového Auto-moto revue o 16:30. Vzhľadom k tomu, že túto reláciu sledujú výhradne motoristi (cca 250tis. divákov), mohla byť šanca spozorovať auto o niečo vyššia. Na ČT2 by zasa mohli informáciu dať do Zpráv o 19:00. Nova by zasa mohla prerušiť jeden z jej popoludňajších seriálov (Helena a její chlapci, Dallas) alebo správu odvysielať medzi nimi, ale vzhľadom k miliónovej sledovanosti by nemusela byť ani tá bez odozvy. To isté platí aj pre TV Premiéra(Před kapotou za kapotou 17:30 ). Keby sa do niektorej z týchto relácií podarilo umiestniť horúcu novinku, vypadal by možno celý prípad inak. Na druhý deň by sa na výpadovkách z Prahy nemuseli tvoriť kolóny kvôli policajtom, ktorí kontrolovali autá. Nakoniec dostala ako prvá správu do svojho vysielania Premiéra. Hlásila ju vo svojom spravodajstve presne o 19:11 ako predposlednú (!) v čítanej podobe: "Pred okamžikom sme dostali správu, že pri transporte do pankrácej väznice v Prahe utiekol nanajvýš nebezpečný ozbrojený väzeň. V týchto chvíľach sa rozbieha veľká policajná akcia. Naše štáby už samozrejme vyrazili a zajtra vás o tejto záležitosti budeme informovať." Žiadne meno, žiaden popis, jednoducho nič, čo by dokázalo pomôcť policajtom pri pátraní, informácie, ktoré svojou nekonkrétnosťou môžu akurát tak vyvolať obavy. O osemnásť minút neskôr, o 19:30 sa táto správa objavila v Televizních novinách na Nove. Hneď prvá upútavka pred začiatkom relácie znela: "Pri prevoze od výsluchu do pankráckej väznice utiekol dvojnásobný vrah!" Vidíme, že Nova si je vedomá aktuality a závažnosti správy. Zaraďuje ju na prvé miesto, zároveň ju však svojím spôsobom využíva na zvýšenie dramatickosti svojho spravodajstva. Síce Nova porušuje zákon o prezumpcii neviny, (možno že aj dodnes) v každom prípade ale vtedy keď Nova s touto správou prišla bol totiž Winkelbauer iba obvinený z dvojnásobnej vraždy. Nova ho naviac v texte nazýva "zločincom". Ktovie, ako by sa tvárili právnici, keby Winkelbauer podal na Novu trestné oznámenie. Ďalej v relácii začína moderátor: "Pražská polícia v týchto chvíľach pátra po mimoriadne nebezpečnom zločincovi. Obvinený Ladislav Winkelbauer utiekol okolo tretej hodiny popoludní pri policajnej eskorte.

Pri pankráckej väznici, kam bol zločinec prevážaný je teraz Jan Sotona...Honzo, jak se podařilo vězni uprchnout?" Nechajme teraz Televizní Noviny stranou. Vzápätí totiž dojde k technickej poruche, reportér nepočuje otázky a neskôr, keď sa spojenie obnoví sa ukáže, že vlastne nič nevie, iba si vymýšľa. Čo je ale v tejto chvíli zaujímavejšie: ČT1 nemá o úteku správu žiadnu! Události začínajú ten deň stavom v Chorvátsku, kde sa schyľuje k veľkej vojenskej operácii. Z domácich správ redaktorov na prvom mieste zaujímajú ekonomické správy - nové povinnosti obchodníkov s cennými papiermi.. Ďalšie informácie sa diváci dozvedajú až z nočných správ. Ako je vidno, napríklad tu boli všetky podmienky pre mimoriadnu správu splnené, mohla sa stať doslova spravodajskou bombou, ktorá by sa zúročila v diváckej aktivite, zabránil tomu obľúbený "ľudský faktor". .

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk