referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Keď reklama nehovorí pravdu, tak aspoň klame
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ed.hunter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 671
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Pokúsme sa si na chvíľu odmyslieť jednotlivé reklamné slogany a apely a uvažujme o reklame ako celku: aká reč v nej prevažuje. Základný tón je imperatívny. Kúpte si X! Často sa tiež hovorí aj o implikácii (ak...,tak....) naviac ešte vypovedajúcich o budúcnosti: Ak si kúpite X, budete šťastný. Kladú sa sugestívne otázky: Chcete jazdiť bezpečnejšie? Imperatívu sa môžeme brániť neposlušnosťou, výroku o budúcnosti tým, že si počkáme na skúsenosť iných kupcov, u otázok si povšimneme, či nie sú vlastne iba skrytým príkladom implikácie (V prípade, že chcete jazdiť bezpečnejšie...), po ktorom niekde ďalej v texte nasleduje imperatívny prvok (...potom si kúpte auto X!).
Okrem týchto modalít, ktoré sa nedajú chytiť za slovo, že klamú používa reklama aj niekoľko testovacích tvrdení. Uveďme si niekoľko typických príkladov.

1. Automobil X je najlepší
2. Automobil X je najbezpečnejší vo svojej triede
3. Automobil X je lepší ako Y
4. Automobil X má spotrebu N litrov na 100 kolometrov.

Tvrdenia ako 1 sú netestovateľné, pokiaľ sa neurčí v akých parametroch sa má porovnanie previesť. Tvrdenie ako 3 sú založené na nepriaznivom prirovnaní s inou značkou, zákony v niektorých krajinách takýto spôsob reklamy zakazujú. Pokiaľ výrobcovia nezverejňujú nepravdivé základné údaje o svojich produktoch (a to snáď zákon zakazuje všade), je možné testovanie 4. vety vykonať nahliadnutím do informácií o aute. Pre testovanie tvrdenia ako v 2. vete sa v demokratickej spoločnosti vytvárajú štátne a nezávislé právne skupiny, niekedy ich rolu prijímajú odborné časopisy a rozvíja sa hnutie na ochranu spotrebiteľa, tzv. konzumerizmus. To sú teda typy výrokov, ktoré sa dajú chytiť za slovo. Keď sa ženieme za tým, kde sa zrovna dá kúpiť nejaký tovar najlacnejšie, mali by sme si položiť otázku, či chceme ísť kúpiť olej alebo colu do veľkoskladu na kraji mesta, či tam nepodľahneme a nenakúpime zároveň niečo, čo je tam drahšie ako inde, či nám stojí za to kvôli tomu sledovať reklamy - všeobecne, či si chceme nechať zapratať hlavu pre také nepatrné výhody. Reklama nielenže klame v tom zmysle, že nám vsugeruje výhodnosť kúpy iba na základe porovnania cien. Je na nás, aby sme si dokázali názorne predstaviť, čo taká kúpa so sebou ešte obnáša.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.