referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Hlavné pozitívne a negatívne účinky pôsobenia priateľov a masmédií ako soc. činiteľov v porovnaní s pôsobením rodiny
Dátum pridania: 16.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sfinga20
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 504
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

V dnešnej dobe majú masmédiá na jedincov aj na celú spoločnosť veľký vplyv, veď kto by nečítal noviny alebo nepozeral televíziu. Aj napriek tomu si však myslím, že najväčší vplyv na názory a správanie človeka má rodina, keďže na neho vplýva už od narodenia. Rodina nás učí ako sa správať v medziľudských vzťahoch vlastne od začiatku, ako svoje okolie začneme vnímať. V tomto smere si myslím, že je lepšie mať súrodencov, lebo sa môžeme naučiť komunikácii v približne našej vekovej generácii. Negatívom môže byť napríklad prílišná rozmaznanosť zo strany rodičov, čo môže zle vplývať na ďalšie pôsobenie jedinca v spoločnosti, či typ dieťaťa, ktoré všetko počas detstva dostalo a nič si neváži.

Ale ťažko sa mi hľadajú negatíva rodiny, skôr zle v niektorých smeroch na nás vplývajú masmédiá. Pre príklad nemusím chodiť ďaleko – dnešné početné bulvárne plátky slúžia podľa mňa na úplnú dezinformáciu ľudí. Potom si myslíme, že je správne ak polovicu najčítanejšieho denníka na Slovensku zaberajú šťavnaté zistenia o známych osobnostiach. Alebo také reality show v televízii – ak sa na nich pozerá mládež, má si naozaj myslieť, že je správne obnažovanie pred kamerami a celým národom ? Je to však samozrejme aj trochu nadnesene povedané...Veď keď niekto nechce, nech tieto typy relácii a novín nepozerá a nečíta. Nie je to však jednoduché, keďže napr. v škole či v práci sa dostávame do diskusií o týchto momentálne moderných veciach a veď povedzme si, kto z nás by nechcel byť považovaný okolím ako ’’in’’.

Vplyv médií na dnešný životný štýl je obrovský. Vezmime si tiež ako príklad vychudnuté modelky, ktoré sú vzorom mnohých dospievajúcich dievčat. Pritom vo všetkých štatistikách sa môžeme dočítať, že mužom sa najviac páči prirodzene zaoblená postava ženy. Ale krivdila by som masmédiám, keby som ich stavala len ako činitele negatívne vplývajúce na našu spoločnosť. Majú takisto veľmi prospešnú funkciu pre ľudí vo forme rozširovania ich všeobecných vedomostí. V tomto je negatívum vplyvu rodiny, podľa môjho názoru môžu rodinní príslušníci pozitívne ovplyvniť názor jedinca, ale médiá mu pomáhajú k vytvoreniu vlastného názoru. Takže vlastne oba tieto vplyvy majú určité svoje pozitívne aj negatívne stránky, nedá sa jednoznačne určiť, čo je pre koho lepšie a správnejšie. Aj keď u mňa mierne vedie rodina.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.