referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Pravidlá asertívneho správania
Dátum pridania: 16.01.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sfinga20
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 414
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Myslím si, že je správne mať určené isté pravidlá asertívneho správania, ktoré nás môžu usmerniť v našom správaní k iným ľuďom. Je však pravda, že v mnohých situáciách by bolo ich uplatňovanie veľmi problematické, napr. pri ústnej odpovedi v škole by sme ťažko mohli povedať ,,Mám právo povedať ’’ja neviem’’. Teraz sa skúsim vyjadriť k jednotlivým bodom :

  1. sám posudzovať svoje myšlienky a city, správanie a byť za ne zodpovedný : Myslím, že toto pravidlo sa aj prakticky využíva, keďže každý z nás robí rozhodnutia podľa vlastného presvedčenia. Samozrejme, za svoje názory a činy musíme byť aj zodpovední, čo však neplatí napr. pre deti.
  2. nedávať žiadne výhovorky a ospravedlnenia : Toto pravidlo je podľa mňa nesprávne, keďže v niektorých situáciách odporuje bodu 1., kde je uvedené, že za svoje činy a rozhodnutia máme mať plnú zodpovednosť, tak potom by sme ich mali vedieť aj ospravedlniť, ak boli nesprávne.
  3. určiť si nakoľko si zodpovedný za správanie iných ľudí : Úplne súhlasím s týmto pravidlom, zabraňuje nadmernému využívaniu ľudí.
  4. zmeniť svoj názor : Takisto s týmto pravidlom súhlasím, ale nemalo by sa využívať, keďže človek by mal zvážiť poriadne každé svoje rozhodnutie a svoj postoj k veci.
  5. robiť chyby a byť za ne zodpovedný : Tiež úplne súhlasím, ak niekto spraví chybu mal by dostať aj adekvátny trest, ak išlo o niečo vážnejšie.
  6. povedať ’’nie’’ a ’’ja neviem’’ : Iste, ani toto pravidlo by sa nemalo využívať, ale tiež s ním súhlasím. Obzvlášť je podľa môjho názoru dôležité povedať jasné ’’nie’’, čo zabraňuje tiež využívaniu a manipulácii ľudí.
  7. robiť nelogické rozhodnutia : Tiež súhlasím, predsa nemusíme každé svoje rozhodnutie nejako špeciálne zdôvodňovať.
  8. byť nezávislý od vôle iných : S týmto bodom nesúhlasím, keďže by sme sa mali za každých okolností snažiť stotožniť svoje správanie s vôľou okolia.

K zvyšným dvom bodom nemám naozaj čo dodať, keďže s nimi úplne súhlasím a stotožňujem sa s nimi.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.