referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Utorok, 29. novembra 2022
Aristoteles a stoická logika - Mala aritotelovská logika vplyv na stoickú?
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jcf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 433
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Hneď v úvode treba podotknúť, že otázka nestojí, či boli stoici oboznámení ale či boli ovplyvnení peripatetickou logikou. Za hlavného reprezentanta Soickej logiky budeme považovať Chrisippa. Keď budeme hovoriť o ňom, budeme mať na mysli aj ďalších stoikov. Podobne, ak spomenieme Aristotela, budeme mať na mysli aj všetkých jeho pokračovateľov. Podať odpoveď bude veľmi obtiažne. Musíme zistiť, či Chrissipos povedal „P“ pretože Aristoteles povedal „Q“ a to bez priamej textovej evidencie. Všeobecne je rozšírený názor, že po Theofrastovej smrti až do 1. stor. B.C., boli jeho a Aristotelove spisy nedostupné. To by potom znamenalo, že stoici nemali žiadny kontakt s aristotelovskou logikou a nemohli ňou byť ovplyvnení. Avšak tento názor o nedostupnosti Aristotelových spisov je nepravdivý. Napríklad Epicuros cituje Analytiky, čo by bolo nemožné ak by boli nedostupné. Najnovšie výskumy teda ukazujú, že Aristotelove spisy mohli byť Zenónovi a Chrisippovi známe ak mali záujem sa s nimi zaoberať.
Je teda zrejmé že raný stoici, a teda aj Chrisippos, mali možnosť čítať Organon (Aristotelovo dielo o logike), ale urobili tak? Neexistuje však žiadny dôkaz, že tak skutočne urobil. Máme len dôkaz pravdepodobnosti. Chrisippos žil v Aténach neďaleko Lýcea. Vedel, že tam sú Aristotelove diela o logike. Z toho usúdime, že je pravdepodobné, že ich videl a študoval. Takýto dôkaz je však dosť vágny a radšej by sme prijali priamy dôkaz. Avšak žiadny takýto priamy dôkaz neexistuje. Chrisippos zrejme čítal Theofrastovu prácu o paradoxe klamára, to však nemusí znamenať, že čítal aj iné diela týkajúce sa logiky. Hoci nemáme žiadne priame svedectvo, tvrdí Barnes, neverím, žeby Chrisippos nečítal žiadny peripatetický materiál.
Chrisippos zrejme čítal nejaké peripatetickédiela k logike, to však ešte neznamená, že povedal „P“ pretože oni povedali „Q“, teda že bol nimi ovplyvnený. Rozhodujúce slovo pri riešení tohto sporu budú mať teda komentátori. Komentátori na viacerých miestach referujú o nezhodách medzi stoikmi a aristotelikmi. Treba však podotknúť, že keď komentátori hovoria o nezhode, či polemike medzi stoikmi a artistotelikmi, nemusí ísť o reálnu historickú udalosť. Je možné ukázať viacero textov, kde s spomínajú polemiky stoikov a peripatetikov. Dokonc v textoch Alexandra z Afrodiziady je možno priamo vidieť ako Chrisippos neargumentuje v prospech svojho spôsobu negácie, nakoľko stoický a aristotelovský spôsob negácie bol odlišný, ale ako v opozícii k peripatetikom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.