referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Streda, 8. decembra 2021
Klady a zápory spolunažívania rôznorodého obyvateľstva v jednom štáte
Dátum pridania: 01.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: domenus
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 632
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Spolunažívanie rôznorodého obyvateľstva má samozrejme svoje klady i zápory. Ako to už väčšinou býva, i v tomto prípade existuje viac záporov ako kladov, hlavne preto, že mnoho ľudí je rasovo, nábožensky alebo inak neznášanlivých. A už sa dostávame k prvému záporu, čiže k neznášanlivosti odlišných skupín ľudí.

Existuje mnoho typov, napríklad rasová (jedna rasa odsudzuje druhú), náboženská (napríklad terorizmus) ale aj skupinová a podobne. Ďaľším záporom je odlišnosť a hlavne rasová. Vznikajú rôzne konflikty, prevažne medzi čiernym a bielym obyvateľstvom. Zväčša ide len o prejavy vulgárnosti, ale mnohokrát dochádza aj k násiliu, ba dokonca k zabíjaniu. Presuňme sa k ďalšiemu záporu, ktorým je akiste odlišná ľudská mentalita. Preto napr. Slovák neznesie Nemca a naopak.

Ale najviac zo všetkého sa sa to prejavuje na istej národnostnej menšine - na Rómoch. Iným negatívom je zase odlišnosť zvykov, tradícií, sviatkov a tak ďalej. Hlavne u extrémistickej skupiny, zvanej Al-Káida, ktorá presadzuje svoje náboženstvo doslova cez mŕtvoly. No tento problém sa nevyskytuje len jednotlivými náboženstvami, ale aj medzi jednotlivými náboženskými podskupinami, napr. problém Islamských Šiitov a Šinuitov. No problémy boli aj v iných náboženstvách, napr. aj v kresťanstve, kde spolu bojovali na jednej strane katolíci, na strane druhej protestanti alebo aj evanjelici.

Ďalším negatívom je jazyk, i keď v dnešnej dobe sa s týmto problémom už dá vysporiadať. Ale opäť nemožno pozorovať len jazyky iných národov, napr. medzi Nemcom a Japoncom. Aj v 1 štáte sú jazykové bariéry, napr. Záhorák nerozumie Východniarovi, Berlínčan nerozumie Bavorovy a podobne. No dosť o negatívoch, prejdime na pozitívne stránky. Spomenutá bola intolerancia.

Ale treba aj spomenúť, že čoraz viacej ľudí hlása toleranciu ako intoleranciu, nakoľko čoraz viac ľudí prehliada rozdiely, a snaží sa človeka odlišného navonok spoznať vnútorne. A taktiež, každého prv zaujme to, čo je na tom druhom akosi iné. Potom už záleží na ňom, či to odsúdi alebo prijme. A to je ten najdôležitejší klad. Takto sa človek dozvie mnohé veci o inej kultúre, o zvykoch, sviatkoch a aj o jedle. Spomenutá bola i jazyková bariéra. No i tu sa človek vynašiel a to tak, že stanovil niekoľko svetových jazykov: Angličtina, Nemčina, Taliančina, Francúzština, Ruština, Španielčina a Čínština. No na úplnom špici je Angličtina a pod ňou Nemčina. Výsledok je plne kladný, nakoľko ľudstvo zdoláva jazykovú bariéru. Spomenuté boli náboženské rozdieli. A tu sa zase množstvo ľudí riadi pravidlom "Ži, i nechaj žiť!" a preto neodsudzuje, ale ani násilne nepresadzuje svoje náboženstvo. Toto platí aj v rozdieloch mentality národov. V dnešnej dobe už totiž nie je problém odísť do cudziny, a okúsiť tunajšie mravy, zvyky a tradície. A výsledkom je pestrá spoločnosť, v ktorej sa všetky hrany postupne zaobľujú. No dokonale tolerantná spoločnosť, to je stále hudba budúcnosti. No každý môže svojim kúskom prispieť, a cieľ tak bude zase o kúsok bližšie. Preto žime, a nechajme žiť, majme radi ľudí takých, aký sú a hlavne, nepozorujme ich zvonka, ale snažme sa preniknúť do ich duše a tam ich aj pochpiť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.