referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oľga
Utorok, 23. júla 2024
Platón Ústava
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chained
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 107
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Použitá literatúra:

p Hans Joachim Störig – Malé dějiny filozofie
p Dušan Machovec – Dějiny antické filozofie
p Tomáš Valent – Antológia z diel filozofov pre právnikov I.


PLATÓN AKO FILOZOF


Aby bolo možné pochopiť a vyjadriť sa k takému rozsiahlemu a obsahovo najbohatšiemu dielu ako je Ústava, je nevyhnutné, aby sme sa najprv oboznámili s autorom samotným, obdobím v ktorom pôsobil a ktoré ovplyvňovalo jeho myslenie a v neposlednom rade aj o motívoch jeho politického a filozofického myslenia.
Narodil sa roku 427 p.n.l. v jednej z popredných aténskych rodín. Keď dosiahol vek dvadsať rokov jeho cestu mu skrížil Sokrates, ktorý sa stal jeho učiteľom na nasledujúcich osem rokov. Na rozdiel od Sokrata, ktorého činnosť spočívala výlučne v bezprostrednom pôsobení na spoluobčanov rozhovorom, Platón zanechal množstvo spisov, i keď o písaní sa nevyjadroval práve s veľkou úctou. „...o ňom by som snáď bez ostychu mohol povedať, že bol najspravodlivejší muž svojej doby...“, takto sa v jednom zo svojich dopisov vyjadril na adresu Sokrata, ktorého si veľmi ctil a vážil, a preto nie je prekvapujúce, že po jeho násilnej a nespravodlivej poprave sa Platón začal o politiku zaujímať oveľa viac ako inokedy. Tvrdil, že ľudské pokolenie nevyjde z biedy, pokým sa buď stav pravých a naozajstných filozofov neujme politickej vlády, alebo pokým sa trieda držiteľov vládnej moci nejakým božským riadením vážne neoddá filozofii. Keď opustil svoje rodné mesto, precestoval veľkú časť Európy, ďaleký východ a dostal sa dokonca aj do Egypta. Spoznával teda myslenie rôznych kultúr a bezpochyby bol nimi do určitej miery ovplyvnený – mnohé veci v jeho dielach to potvrdzujú. Roku 387 p.n.l. otvoril v Aténach školu, kde bezplatne vyučoval svojich žiakov. Zomrel ako osemdesiatročný uprostred písania jednej zo svojich prác.

PLATÓN A „ÚSTAVA“

Ťažisko Platónoveho pôsobenia spočívalo v ústnom výklade, a preto aj dielo Ústava, ako väčšina jeho diel, je napísaná vo forme dialógu, ktorý sa uskutočňuje medzi Sokratom, hlavnou postavou, ktorého Platón použil ako hlásateľa svojich názorov, a Glaukónom. Dialóg použil z toho dôvodu, že oproti systematickému rozvíjaniu myšlienok má táto forma výhodu v oveľa väčšej názornosti a živosti.
Platónova Ústava pozostáva z desiatich spisov. V nasledujúcich niekoľkých riadkoch sa pokúsim priblížiť a opísať štvrtú knihu Ústavy.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.