referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Nezamestnanosť
Dátum pridania: 23.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tallika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 374
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
Jedným z najdôležitejších problémov súčasnej trhovej ekonomiky je nezamestnanosť. Snaha o vytvorenie nových pracovných príležitosti, ako aj snaha o zmenšenie ťarchy nezamestnanosti, je vážnym ekonomickým problémom, ale aj sociálnym a politickým problémom.

Všetko práceschopné obyvateľstvo sa člení na 3 základné skupiny:

·Zamestnaní – sú ľudia, ktorí vykonávajú akúkoľvek platenú prácu, ale aj tí, ktorí majú prácu, nepracujú však pre chorobu, štrajk alebo dovolenku.

·Nezamestnaní – ide o ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, ale aktívne hľadajú prácu, alebo chcú vrátiť do práce. Aby bol niekto považovaný za nezamestnaného, musí byť zaregistrovaný v sprostredkovateľniach práce (Úrad práce).

Zamestnaní a nezamestnaní tvoria pracovnú silu

·Všetci ostatní – ktorí nie sú súčasťou pracovnej sily. Ide teda o tú časť dospelého obyvateľstva, ktorá navštevuje školu, vedie domácnosť, nemôže pracovať pre chorobu, je v invalidom dôchodku, alebo jednoducho nehľadá vôbec prácu.

Formy nezamestnanosti:

Frikčná nezamestnanosť vzniká ako dôsledok pohybu ľudí medzi regiónmi, pracovnými miestami alebo rôznymi etapami životného cyklu.

Štruktúrna nezamestnanosť vzniká vtedy, keď existuje nesúlad medzi ponukou a pracovníkov a dopytom po nich. Takýto nesúlad môže vzniknúť preto, že dopyt po určitom druhu práce rastie, kým dopyt po inom druhu práce klesá a ponuka sa neprispôsobí dostatočne rýchlo. Často preto nastáva nerovnováha v sektoroch alebo regiónoch, pretože niektoré sektory rastú, iné upadajú. Keby sa mzdy plynule prispôsobovali meniacej sa ponuke a dopytu, táto nerovnováha na trhu práce by sa stratila, pretože mzdy v oblastiach s prebytkom pracovníkov by klesli a v oblastiach s nedostatkom pracovníkov vzrástli. Mzdy však nereagujú dostatočne rýchlo na ekonomické šoky, pričom trvá roky, kým sa prispôsobia nedostatkom alebo prebytkom.

Cyklická nezamestnanosť sa vyskytuje vtedy, keď celkový dopyt po pracovníkoch je nízky (nielen dopyt v určitých regiónoch a sektoroch). Keď celkové výdavky klesajú, rastie nezamestnanosť v celej ekonomike. Tento rast nezamestnanosti v každej oblasti je signálom, že rastúca nezamestnanosť je prevažne cyklická

Rozlíšenie medzi cyklickou nezamestnanosťou a jej inými druhmi pomáha ekonómom diagnostikovať celkový stav na trhu práce. Vysoká úroveň frikčnej alebo štruktúrnej nezamestnanosti sa môže vyskytnúť aj vtedy, keď je celkový trh práce v rovnováhe. Cyklická nezamestnanosť vzniká vtedy, keď zamestnanosť klesá v dôsledku nedostatočného agregátneho dopytu.

Dobrovoľná a nedobrovoľná nezamestnanosť

Dobrovoľná nezamestnanosť

Ekonomika môže fungovať efektívne, aj keď vytvára určitý rozsah nezamestnanosti, a teda nevyužíva jeden z výrobných faktorov. Dobrovoľne nezamestnaní môžu pred prácou pri danej úrovni miezd uprednostniť voľný čas, štúdium či inú aktivitu. Môže ísť aj o frikčne nezamestnaných, ktorí po ukončení štúdia hľadajú svoje prvé zamestnanie, prípadne sa rozhodli zostať doma a starať sa o deti. Možne teda zhrnúť, že je veľa dôvodov, prečo sa ľudia dobrovoľne rozhodnú nepracovať za dané mzdové sadzby a niektorí z nich sa aj oficiálne zahŕňajú medzi nezamestnaných.

Dobrovoľná nezamestnanosť môže byť dokonca aj ekonomicky efektívna. Určitá miera nezamestnanosti môže napomáhať maximalizáciu čistého ekonomického blahobytu alebo HDP. Určitá miera nezamestnanosti je teda prirodzenou súčasťou každej trhovej ekonomiky. Za prirodzenú mieru nezamestnanosti možno považovať takú mieru nezamestnanosti, pri ktorej počet nezamestnaných je nižší alebo sa rovná počtu voľných pracovných miest. Vzniká súlad medzi ponukou pracovných síl na jednej strane a dopytom po pracovných silách na druhej strane.

Takáto nezamestnanosť sa označuje aj ako dobrovoľná nezamestnanosť. Frikčná aj štruktúrna nezamestnanosť sú vlastne prirodzené, pretože vznikajú v dôsledku štruktúrnych a osobných zmien v ekonomike. Prirodzená miera nezamestnanosti je súčet frikčnej a štruktúrnej nezamestnanosti.

Nedobrovoľná nezamestnanosť

Ak je počet voľných pracovných síl absolútne väčší, než počet voľných pracovných miest, ak je celkový dopyt po prác vyšší, než celková ponuka práce, hovoríme o nedobrovoľnej nezamestnanosti.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Nezamestnanosť SOŠ 2.9810 1051 slov
Nezamestnanosť SOŠ 2.9514 676 slov
Nezamestnanosť 2.9676 1837 slov
Nezamestnanosť SOŠ 2.9451 1454 slov
Nezamestnanosť 2.9532 1474 slov
Nezamestnanosť SOŠ 2.9565 700 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.