referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Nedeľa, 4. decembra 2022
Európska únia
Dátum pridania: 14.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: river
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 238
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 

Európa, ktorá bola dejiskom prvej aj druhej svetovej vojny, zreteľne ukázala, čo dokáže túžba po moci v spojení so stále dokonalejšími zbraňami. Vojna mala na svedomí životy miliónov ľudí, naviac po sebe zanechala celý kontinent v troskách. Väčšina časť európskeho hospodárstva bola zničená. Šanca pre rýchlu obnovu Európy bola jediná - nastoliť a dlhodobo zabezpečiť mier. Bola to samozrejme veľmi ťažká úloha, pretože vzťahy medzi jednotlivými krajinami- zvlášť medzi Francúzskom a Nemeckom – boli vojnou poznamenané. Politici si však uvedomili, že není možné donekonečna hľadať vinníkov. Výzva Britského premiéra Winstona Churchilla z roku 1946 ku všetkým európskym štátom, „ Aby sa nechali niesť rozumom a založili spoločnú európsku rodinu...“.

Pred Európou tak stála podstatná otázka, ako sa vyhnúť omylom minulosti a položiť základy dlhodobého mieru a prosperity národov, ktoré boli ešte nedávno vo vojnovom konflikte.

Od samého začiatku bola najaktívnejšia francúzska diplomacia. Prvý kameň budúcej zjednotenie Európy bol položený 9. mája 1950 terajším francúzskym ministrom zahraničných vecí Robertom Schumanom a ekonóm Jeanom Monnetom. Vypracovali plán Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, známy ako Schumanov plán alebo plán Montánnej únie. Tento návrh bol jednohlásne privítaným Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom. Tieto štáty spolu s Francúzskom boli zakladajúcimi členmi Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, ktorá bola predchodcom Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) i dnešnej Európskej únie. Robert Schuman toto dianie opísal nasledovne:
„Myšlienka založiť Spoločenstvo uhlia a ocele sa zrodila v medzinárodnej situácii, v ktorej bolo treba veľa premýšľať o tom, ako urobiť pre Európu čosi nové. Na jednej strane sme mali západné Nemecko, ktorého vláda na čele s Konrádom Adenauerom sa práve konštituovala. Rokovali sme s ňou o spôsoboch demontáže nemeckých oceliarní a strojárstva. Na druhej strane sme už mali Radu Európy a bolo potrebné čosi urobiť aj proti tomu, aby sa do nej vkladané nádeje – často nereálne a predčasne – nepremenili na sklamania.“

1973
Po druhej svetovej vojne si Veľká Británia nárokovala hrať úlohu svetovej veľmoci a zostala verné svojmu imperiálnemu a námornému poslaniu. Veľká Británia odmietla zúčastniť sa činnosti v Montánnej únii, aby neohrozila svoje privilegované vzťahy s USA. Vstupom do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) by bola stratila časť svojej ekonomickej rivality.
Začiatkom 60- tých rokov bolo zrejme, že Veľká Británia nebude schopná sama hrať významnú úlohu vo svete. Želaním USA bolo začlenenie Veľkej Británie do úzkej spolupráce s kontinentálnou Európou.
Britská ekonomika začala čoraz viac pociťovať potrebu rozsiahlych a dymanicky sa rozvíjajúcich trhov, ktoré poskytovalo EHS. Postoj Veľkej Británie sa začal meniť. V januári 1972 boli podpísané a čoskoro ratifikované dohody o prijatí Veľkej Británie a ďalších dvoch štátov a to Dánska a Írska do EHS. Počnúc 1. januárom 1973 sa tieto krajiny stali plnoprávnymi členmi Spoločenstva. Od sedemdesiatich rokoch sa v Európe hovorí o politike európskej deviatky.

1981
Od júla 1959 Grécko žiadalo EHS o pridruženie podľa článku 238 Rímskych zmlúv. Dohoda o pridružení vstúpia do platnosti 30. 3.1961. V júli 1975 Grécko oficiálne požiadalo o vstup do EHS. Plnoprávnym členom ES je od 1. januára 1981. Stala sa desiatou krajinou ES, ktorá sa odlišovala od ostatných. Grécko, najjužnejšia a najchudobnejšia členská krajina Spoločenstva, je stredomorský štát s najvýznamnejším obchodným loďstvom na svete. Disponuje nerastným bohatstvom najmä bauxit. Poľnohospodárstvo bolo v ekonomike najrozvinutejším sektorom. Priemysel bol málo rozvinutý, zamestnával iba 20%.

1986
V roku 1977 požiadalo Španielsko a Portugalsko oficiálne o vstup do Európskych spoločenstiev. Španielsko podpísalo dohodu o zóne voľného obchodu s ES v roku 1970 a Portugalsko o dva roky neskôr. Začlenenie sa do colnej únie znamenalo zníženie colných sadzieb zo strany ES o 55%. Španielsko znížilo svoje dovozné o 25%.
Nezamestnanosť v Španielsku v čase jeho vstupu do ES dosahovalo 20%, zatiaľ v ES priemerná nezamestnanosť dosahovala 10,9% až 11,5%.
V roku 1986, sa z desiatky stála dvanástka. Do spoločenstva s začlenili Portugalsko a Španielsko.
V roku 1991 sa v Holandskom Maastrichu zišli predstavitelia dvanástich štátov. V tej dobe bolo jasné, že sa rysuje celkom nová zjednotená Európa bez hraníc, bez colnice, bez vojny, so spoločnou menou i politikou. Na dôležitom maastrichtskom zasadaní sa okrem iného definovali právomoci Európskeho parlamentu, Európskej rady, nový obsah dostala spoločná európska bezpečnosť.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Európska únia SOŠ 2.9798 379 slov
Európska únia SOŠ 2.9570 255 slov
Európska únia SOŠ 2.9672 302 slov
Európska únia SOŠ 2.9849 235 slov
Európska únia SOŠ 2.9329 960 slov
Európska únia SOŠ 2.9762 589 slov
Európska únia SOŠ 2.9553 1048 slov
Európska únia SOŠ 2.9683 3891 slov
Európska Únia SOŠ 2.9579 431 slov
Európska únia SOŠ 2.9528 9511 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.