referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
August Comte
Dátum pridania: 02.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slnieckoMY
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 204
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
- cieľom jeho mysliteľského úsilia bolo založiť celé naše vedenie a poznanie na tom, čo je pozitívne, dané na faktoch našej skúsenosti. Vedecká filozofia by mala odmietnuť skúmanie takých otázok, ktoré presahujú našu skúsenosť a nemožno ich empiricky overiť ani vyvrátiť.

Je zakladateľ empirickej sociológie. Oživuje ducha osvietenstva a modernizuje ho iba na nové podmienky. Viera sa prejavuje v jeho zákone troch štádií. Rozlišuje tri štádiá: teologické, metafyzické a pozitívne.

Pozitívna filozofia zovšeobecňuje poznatky jednotlivých špeciálnych vied a usporadúva ich do encyklopedického systému. Usiloval sa vytvoriť klasifikáciu základných vied. Súhrnný systém všetkých vied mal obsahovať všetky oblasti pozitívneho vedenia ľudstva.

Predpokladom všetkých vied je podľa neho matematika. Medzi pozitívne vedy nezaraďuje napríklad psychológiu, pretože ľudský duch nemôže sám seba urobiť predmetom skúmania. Sociológia ako pozitívna veda o spoločnosti umožní poznať a vysvetliť sociálne fakty, odhaliť zákony, reformovať spoločnosť. Odmieta násilné, prevratné revolučné zmeny v spoločnosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.