referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Streda, 30. novembra 2022
Vývoj školstva na Slovensku
Dátum pridania: 13.01.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Vývoj školstva na Slovensku
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 382
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 16m 10s
Pomalé čítanie: 24m 15s
 
Vývoj školstva na Slovensku

Školstvo na území Slovenska sa vyvíjalo už od 9. storočia a súviselo s príchodom slovanských vierozvestov Konštantína a Metoda (r. 863). Konštantín vytvoril prvú slovanskú abecedu – hlaholiku, ktorá bola základom pre šírenie vzdelania. Obaja bratia založili na našom území i prvé školy, v ktorých boli vyučovaní budúci kňazi staroslovienčinou, zrozumiteľnou im i ľudu našich krajín. Správy o kláštorných a katedrálnych školách sa nezachovali, pretože všetky archívy boli spálené pri tureckých vpádoch. Prvá zmienka o kláštornej škole, ktorú založili benediktíni pod Zoborom, je až z konca 10. stor.
Za obdobia humanizmu prevládalo predovšetkým individuálne vyučovanie, resp. domáce školstvo. Takýmto spôsobom mohli byť vyučení iba ľudia z vysokopostavených rodov. Napr. vychovávateľ Henricha VIII. bol profesor z krakovskej univerzity Leonard Cox. Niektorí domáci študenti, ktorí túžili za vzdelaním odchádzali za štúdiom na cudzozemské univerzity. Epocha humanizmu bola priaznivá pre rozvoj vysokého školstva. V roku 1465 vznikla v Bratislave Academia Istrpolitana podľa vzoru bolognskej univerzity. Vznik Academie súvisí s ekonomických a politickým rozvojom krajiny v 15. stor. Bratislavská univerzita, ktorá bola jedinou vysokou školou v Uhorsku, mala štyri fakulty – artistickú, lekársku, právnickú a teologickú. Pre hospodárske ťažkosti súvisiace so zabezpečovaním platov pre profesorov táto škola zanikla.
V období stredoveku cirkev a šľachta udržiavali si dominantné postavenie v teológii, práve, umení, hospodárstve a prirodzene i v školstve. No v časoch reformácie a protireformácie (M. Luther) všetku moc mala v rukách šľachta, ktorá zakladala latinské stredné školy, ktoré boli v Bytči, Hlohovci, Ružomberku, Levoči, Kežmarku.. Každú školu viedol rektor, direktor a mala osobité učebné plány a osnovy, často závislé od toho, akého učiteľa zamestnávala. Počas reformácie prichádzali na Slovensko učitelia z Nemecka, ale aj študenti odchádzali študovať do Wittenbergu, Halle a na ďalšie univerzity. Zo Slovenska od 16. do 19. stor. vyštudovalo v Nemecku vyše poldruha tisíc študentov. V 17. stor. bola v Prešove založená i protestantská škola – Collegium scholastikum.
V 16. –17. stor. prebiehala katolícka protireformácia, vznikla jezuitská rehoľa, ktorá načrtla plán jezuitského školstva vybudovaného na vojenskej organizácii, na prísnej disciplíne. V tomto období biskup Peter Pázman získal cisára Ferdinanda II.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.