referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nataša
Pondelok, 17. januára 2022
Trhový mechanizmus
Dátum pridania: 18.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katrin1987
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 640
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
– je založený na neúmyselnej koordinácii spotrebiteľov a výrobcov prostredníctvom cien a trhov. Tento systém nikto nenavrhol, ale vyvinul sa sám v dôsledku 1000-ročného vývoja tovarovej výroby. V trhovom mechanizme má každý tovar a služba svoju cenu. Ak je na trhu väčší záujem o tovar, výrobcovia zvýšia cenu, a tým ju prispôsobia obmedzenej ponuke. Vyššia cena podnieti výrobcov k výrobe väčšieho množstva tovaru. Ak sa na trhu objaví nejaký tovar vo väčšom množstve, ako sú ochotní spotrebitelia kúpiť, výrobcovia v snahe zbaviť sa takéhoto tovaru musia znížiť cenu.

Trh – miesto, kde sa stretáva ponuka a dopyt, uskutočňuje sa na ňom predaj a kúpa najrozličnejších výrobkov.

Niektorí na trh prichádzajú predať to, čo vyrobili, iní kúpiť to, čo nevyrábajú. Trh je priestor, kde ekonomické subjekty si vymieňajú výsledky svojej činnosti. Má svoj vnútorný poriadok, ktorý má svoje výhody aj nevýhody.

Trhové subjekty – na trhu pôsobia 3 trhové subjekty

1. podniky - základné
2. domácnosti – základné
3. štát – špecifický

Podniky – na trhu výrobných faktorov nakupujú tieto výrobné faktory a na trhu výrobkov a služieb predávajú svoje produkty.
Domácnosti – vstupujú na trh, aby kúpili tovary a služby na uspokojenie svojich potrieb, vstupujú aj na trh výrobných faktorov ako predávajúci, pretože sú vlastníkmi výrobných faktorov.
Štát – na trhu vystupuje ako predávajúci a kupujúci. Jeho hlavnou úlohou je vytvárať podmienky pre fungovanie trhu a v prípade zlyhania trhu a trhových mechanizmov koriguje nepriaznivé dopady na ekonomiku.

Typy trhov:

1. Z územného hľadiska:

a) miestny trh – realizuje sa kúpa a predaj na určitom mieste
b) národný trh – vnútorný – je kvalitatívne na vyššom stupni, vzniká spojením miestnych trhov
c) medzinárodný trh – vzniká prepojením národných trhov niekoľkých krajín, v rámci medzinárodného trhu existuje aj regionálny trh, kde vlastne ide o rozšírenie medzinárodných zväzkov vo väčšom regionálnom rozsahu
d) svetový trh – predstavuje objem kúpy a predaja medzi partnermi všetkých krajín sveta v určitom období

2. Z vecného hľadiska:

a) trh tovarov a služieb – kupujú sa tu materiálne tovary a nemateriálne služby
b) trh výrobných faktorov – trh práce, trh pôdy, trh kapitálu
c) finančný trh – poznáme peňažné, kapitálové, devízové, drahých kovov, poistné trhy
d) burza – špecifická, vysokoorganizovaná forma trhu, obchoduje sa tu s tovarmi, cennými papiermi, devízami, valutami, poistkami; členíme ju podľa predmetu predaja na peňažnú, kde sa obchoduje s cennými papiermi a devízami, najvýznamnejšie burzy – New York, Londýn, Tokio, Paríž, a tovarové – tu sa obchoduje s rôznymi tovarmi

3. Z hľadiska kvantitatívneho

a) čiastkové – predáva a kupuje sa 1 druh tovaru
b) agregátne – predáva a kupuje sa neobmedzené množstvo tovaru a služieb

Princípy fungovania trhového mechanizmu

Podmienkou fungovania TM je proces stretávania sa ponuky, dopytu, proces vytvárania rovnovážnej ceny, ale dôležitou súčasťou je aj existencia konkurencie. Trhové subjekty vyrábajú rôzne výrobky, ktoré si na trhu vymieňajú. Medzi výrobou a spotrebou na trhu musí dôjsť k výmene. Pre trhové hospodárstvo sú nevyhnutné 2 podmienky:

1. deľba práce
2. existencia samotných výrobcov

Spojenie výrobcov sa uskutočňuje na trhu vo výmene prostredníctvom kúpy a predaja.

Proces utvárania ponuky a dopytu

Ponuka – predstavuje súhrn všetkých tovarov, s ktorými firmy prichádzajú na trh s úmyslom predať ich za určitú cenu. Ponuku vytvárajú výrobcovia a závisí od množstva ponúkaných tovarov a od ceny.

Dopyt – tvoria ho spotrebitelia. Domácnosti sa samostatne rozhodujú o tom, čo a v akom množstve budú nakupovať pre svoju osobnú spotrebu. Ich rozhodnutie závisí od ceny a množstva tovarov. Predstavuje množstvo tovarov, ktoré sú ochotní spotrebitelia za určitú cenu kúpiť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Trhový mechanizmus 2.9761 1676 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.