referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Demokracia ako najlepší systém???
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kristofi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 974
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Je demokracia najlepším politickým zriadením?

Možno áno, avšak hneď pri prvom zamyslení sa nám naskytne množstvo otázok na ktoré je veľmi tažké zodpovedať. Napríklad, v čistej demokracii a v jej provotnej myšlienke sa operuje s názorom kapitalizmu. Kapitalizmus však sám o sebe prináša množstvo výhod anevýhod. Príkladom nevýhod je napríklad to že sa nestará o sociálne slabé vrstvy spoločnosti. Demokracia sa o ne teda tiež nestará. Toto je však podľa môjho názoru veľký problém !!!

Z toho nám vyplíva problém rozhodovania kde na jednej strane sa nám naskytuje možnosťdržať sa myšlienky navodenej prírodou kde zákon vravý : „prežije len ten najsilnejší“ , alebo sa opať prikloniť v socialistickú myšlienku pomoci sociálne slabým a podporovať nižšie vrstvy spoločnosti. Ku ktorej by ste sa skôr pripojily???

Áno samozrejme napríklad v našej legislatíve sa o sociálne slabých staráme, je to však z demokratického systému založeného na kapitalistickom pohlade správne? Nie, odporuje to myšlienke ktorú kapitalizmus hlása, teda tej kde sociálne slabým skupinám sa má pomáhať len do určitej miery aby sa nevyslkytly neprirodzené anomálie. Napríklad takouto anomáliou podľa mňa je skupina ľudí ktorý sa nesnažia pracovať pre spoločnosť ale len využívajú sociálne „dobro“ ostatných a žijú len pre vlastný dobrý pocit zo života. Myslíte si že takto si demokraciu predstavovali jej tvorcovia???

Asi nie, to nám však otvára nové a opätovne sa cyklické otázky typu : „ale ako to teda riešiť?“.

Odpoveď má každý svoju, avšak je myslím jasné že politika a ekonomika nadstavená tak ako je u nás nie je asi tým správnym riešením . Len pre tých čo náhodou nevedia, naša ekonomika je nazývaná zmiešanou, nejedná sa totiž ani o kapitalistický ani o socialistický systém, je tak trocha miešancom, na jednej strane sa zaručuje voľný obchod , voľná tvorba cien, voľný pracovný trh, na strane druhej však nie je ani jeden úplne voľný, napríklad každý občan má právo na sociálne výhody, na životné minimum, na minimálnu mzdu, ... Tak to u nás je a asi aj zostane, otázne však podla mna je: Je to tak správne???

Je množstvo názorov, nechcem presadzovať len svoj, avšak celková situácia sa my nepáči, nepáči sa mi že človek ktorý chodí do práce na 8 hodín denne, 6 dní do týždňa a 12 mesiacou do roka má pribliožne len o 1000 SKK väčší príjem ako človek sediaci doma a poberajúci si sociálne dávky. Potom sa mi totiž naskytne otázka, ten čo chodí do práce, neobnosí svoje šatstvo, nezničí svoje zdravie, neochudobňuje svoje deti o svoju lásku, starostlivosť? Áno, a práve preto vydím v systéme chybu. Možno nie je očividná, stále tam však ostáva. Aká si myslíte je táto chyba???

Ja si myslím že v jednom filme bolo načrtnuté jedno systémové riešenie. Bol to film Hviezdna Pechota. Možno ho poznáte. Viete v čom vidím riešenie??? Nie, no nevadí.

V tomto konkrétnom filme bola načrtnutá myšlienka občianstva. Najvačší problém totiž vidím v tom že občanom sa človek stáva tak že sa narodí. Narodením sa človek stáva človekom, prečo mu teda automaticky prideľujeme aj titul občana? Lebo nikto sa nevie rozhodnúť ako občianstvo prideľovať. V tomto hore uvedenom filme bola načrtnutá myšlienka v ktorej občanom sa stal len niekto kto sa o to zaslúžil. Samozrejme tu bola vyhrotená situácia a jediným spôsobom ako sa mohol stredoškolsky vzdelaný človek stať občanom bolo vstúpiť do armády a tak preukázať svoje odhodlanie a svoju ochotu byť plnohodnotným občanom, teda nie len tak ako je zaužívané u nás, poberať práva a neplniť svoje povinnosti. Samozrejme boli aj iné možnosti ako sa stať občanom, boli však spojené vždy s ochotou pracovať pre spoločnosť a plniť záväzky voči štátu.

Občianstvo v tomto prípade však nepredstavovalo len povinnosť ale niektoré veľké výhody. Napríklad občan mal právo študovať na vysokej škole zadarmo, mal právo voliť a bzť volený, mal právo na veci ktoré sú pre nás dnes samozrejmé. Avšak nevidím dôvod aby niekto kto nikdy neurobil nič pre národ, pre štát mal mať právo voliť a tak rozhodovať o iných, trebárs aj o takých ktorý túto ochotu denne preukazujú. Samozrejme nie občania mali tiež svoje práva ako je právo naživot, na slobodný pohyb, a na všetky práva človeka. Nebolo im však umožnené rozhodovať o občanoch. !!!Pozor, dane platili všetci!!! No, viem že je to možno pre vás nereálne (možno aj pre vačšinu science fiction), avšak ja sa nepokúšam nič zmeniť, ja len dávam myšlienku ktorá my utkvela v hlave a ktorá má niečo do seba. Kto z vás sa nad tým aspoň na moment zamyslel???

Dúfam, že ostatní sa zamyslia neskôr. Ďakujem za pozornosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.