referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Etnicita a rasa
Dátum pridania: 05.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Houši
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 740
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
ETNICITA
Pojem etnicita označuje kultúrne praktiky a názory určitej skupiny ľudí, ktoré ju odlišujú od ostatných. Existuje množstvo charakteristík, ktorými sa etnické skupiny môžu vzájomne odlišovať. Najčastejšie však ide o jazyk, dejiny pôvod, náboženstvo, štýl obliekania. Zdalo by sa úplne zbytočné zdôrazňovať, že etnické rozdiely sú vždy naučené, dokiaľ si však nespomenieme, ako často boli niektoré etnické skupiny považované za ,,predurčené k vládnutiu”, alebo naopak za neinteligentné, lenivé a podobne.
Mnohé spoločnosti v súčasnom svete sú pluralitné: vyskytuje sa v nich niekoľko etnických skupín, ktoré spoločne vytvárajú jeden politický a ekonomický celok, ale pritom sú vzájomne oddelené.
Etnické rozdiely sú len zriedka ,,neutrálne”. Veľakrát sú spojené s výraznou majetkovou a mocenskou nerovnosťou medzi jednotlivými skupinami.
MENŠINY
V sociológii sa často používa pojem menšina alebo menšinové etnikum, ktoré nie je založené len na číslach. Menšín sa v statickom zmysle nachádza mnoho, napr. všetci ryšaví alebo osoby s hmotnosťou nad 100 kg; nie sú to však menšiny v sociologickom zmysle. Za tie považujeme len skupiny, ktorých príslušníci sú v nevýhode oproti členom väčšinovej populácie a majú určitý pocit skupinovej solidarity.
Príslušníci menšiny sa sami často považujú za vyčlenených. Obvykle sú do určitej miery fyzicky a sociálne izolovaní od spoločnosti ako celku. Len zriedka dochádza ku svadbám s príslušníkom väčšiny alebo iných menšín. Príslušníci menšiny aktívne presadzujú endogamiu.


POJEM RASA A BIOLÓGIA

Medzi ľuďmi existujú zretelné fyzické odlišnosti a niektoré z nich majú dedičnú povahu. Určité rozdiely sa však stávajú zdrojom diskriminácie a predsudkov, zatiaľ čo iné nie, a príčina tohoto javu nemá nič spoločné s biológiou. Tzv. rasovú odlišnosť je preto treba chápať ako tie prejavy fyzickej varialibity, ktoré si príslušníci danej komunity alebo spoločnosti vyberajú za etnicky významné. V tomto zmysle bývajú rozdiely vo farbe pleti významné a farba vlasov nie. Rasizmus sa dá definovať ako predsudok založený na sociálne významných fyzických rozdieloch. Rasista je človek, ktorý je presvedčený, že niektorý jedinci sú v dôsledku takto definovaných rasových rozdieloch nadradení alebo menejcenní.

PREDSUDKY A DISKRIMINÁCIA
Predsudky sú názory alebo postoje jednej skupiny voči druhej, zatiaľ čo diskriminácia spočíva v skutočnom jednaní s druhými.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.